Česko má v rámci Evropy jedno "nej". Odborník řekl, zdali to krize změní

Českou politickou scénu zmítají dohady o výši schodku státního rozpočtu, který by měl činit 500 miliard korun. Návrh příslušného zákona byl zatím Poslaneckou sněmovnou puštěný do druhého čtení. Zda je skutečně nutné, aby se erár nacházel v půlbilionovém mínusu, nejsou zajedno ani ekonomičtí experti. Exguvernér ČNB Miroslav Singer tuto myšlenku například podporuje.

Miroslav Singer, guvernér ČNB
doporučujeme

"Chápu opatření, která maximálně uvolňují fiskální i měnovou politiku. Náraz, který jsme zažili, takové kroky vyžaduje a naše ekonomika si to může dovolit,“ vyjádřil se bývalý guvernér v Radiožurnálu. "Myslím, že k tomu načasování a snaze ministryně financí dostat na rozpočet ‚štempl‘ vede to, že přichází léto a parlamentní prázdniny, čemuž rozumím," podpořil šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (ANO).

Původně měl deficit činit 300 miliard. Nyní by mělo dojít k dalšímu navýšení. Ekonomové nicméně zatím nevnímají, že by propady příjmů byly nějak moc katastrofální. "Škody v ekonomice v řádu stovek miliard s jistotou budou. Vidíme propady průmyslu o třetinu, které jsou bezprecedentní. Bude to znít blbě, ale opravdu bych se nebál, že ekonomika nebude trpět,“ konstatoval Singer smutnou pravdu.

Odhadnout propad ekonomiky nelze

"Je to nejistá doba. Fakt, že je deficit státního rozpočtu zaokrouhlen na stovky miliard, vyjadřuje míru nejistoty, protože nevíme, co přijde," objasnil exguvernér důvod, proč nelze spolehlivě předvídat, jak moc velký bude letošní propad ekonomiky, který se očekává v řádu sedmi až osmi procent.

"Když se podívám na jiné krizové situace z minulosti, tak po roce 2008 si Spojené státy americké střihly deficit až skoro 13 procent a to byla trochu lehčí situace než tato,“ nastínil Singer scénáře z dob dřívějších a připomněl, že významnou roli sehraje také to, jak si s koronakrizí poradí zbytek světa.

Problémy v automobilovém průmyslu

Podle bývalého guvernéra ČNB lze také očekávat, že efekty koronaviru a krize zastíní dříve relativní výhody české ekonomiky, která patří mezi nejprůmyslovější v Evropě, což se nezmění. "Jsme nejprůmyslovější země Evropy a to se nezmění. Myslím si, že to odráží nějakou tradici, která tady vždy byla. Koronavirus nezrušil fabriky ani to, co umíme,“ řekl Singer.

Jádrem české ekonomiky je především automobilový průmysl, který měl problémy už před koronavirovou krizí. Jednalo se například o tlaky na snižování emisí. "Zdá se mi, že jsme v Evropě automobilový průmysl hodně přetížili a teď bychom na to mohli doplatit,“ varoval exguvernér.

"Špičková evropská auta jsou stále předmětem prestiže na většině světových trhů. Pokud budeme automobilový průmysl tlačit někam, kam zbytek světa nepůjde, tak erodujeme konkurenční výhodu,“ dořekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analytici: Prodej innogy neohrozí, Maďaři tím navýší svou hodnotu

11.07.2020 15:12 Prodej tuzemské energetické skupiny innogy maďarské firmě MVM Group její postavení na českém trhu…

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit…

11.07.2020 11:53 Aktualizováno Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Stát chystá snížení spotřební daně za naftu. Pomoc pro kamioňáky, řekl…

11.07.2020 10:29 Stát připravuje snížení spotřební daně za naftu. Její cena by tak mohla klesnout o jednu až dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy