Banky prověřují i malé finanční převody. Podezřelých je i pár tisíc

Banky nekontrolují pouze převody peněz v hodnotách miliónů, ale i mnohem menší. Pozvat si klienta do banky mohou i v případě, že pohyb na jeho účtě činí jen několik desítek tisíc korun. Nejčastěji chtějí vědět, co je zdrojem příjmů, popřípadě doložit dokumentaci původu prostředků. Tuto praxi dokládá příběh paní Michaely.

Paní Michaele přistane každý měsíc na běžném účtě částka ve výši průměrné mzdy, píše server Aktuálně.cz. Aktivitou na svém účtu nevzbuzuje podezření, protože transakce, které by mohly být například za prodej nemovitosti nebo automobilu neprovádí. „Já opravdu nerozumím, proč bych měla bance vysvětlovat, odkud mi jde pár desítek tisíc měsíčně, nepřevádím přece žádné miliony," řekla rozzlobeně.

Podle mluvčích bank, které redakce zmíněného webu oslovila, se nejedná o nic mimořádného. Banky totiž mají daná jasná pravidla, která určují postupy k předcházení zneužívání finančního systému. Jsou to takzvaná AML pravidla. Jedná se zjednodušeně o mechanismy, které mají zjistit obchody, jejichž povahou by mohlo být zastírání původu prostředků.

Podle mluvčího ČSOB a Poštovní spořitelny Patrika Madleho není dotazování na původ peněžitých prostředků soukromých osob žádnou novinkou. „Pokud nám nějaká informace od klienta chybí, naskytnou-li se nějaké nejasnosti, případně si aktuálnost údajů potřebujeme potvrdit, kontaktujeme klienta," sdělil.

Michaela přilákala pozornost bank pravděpodobně z jiného důvodu než kvůli přesunům velkých částek. „Mám sjednanou hypotéku u jiné banky, kam mi kvůli tomu musí chodit výplata od zaměstnavatele, takže peníze si pravidelně přeposílám, a ještě po částech, protože u druhé banky musím naplnit tři povinné platby za měsíc," popsala žena.

Budit podezření kontrolních mechanismů bank tedy mohou právě tyto převody malých sum. Při podezření z páchání trestné činnosti není podle Filipa Čabarty z advokátní kanceláře Havel & Partners výše částek relevantní.

„Takováto regulace má smysl, neboť právě v menším objemu pravidelných plateb je obtížnější zjišťování jejich původu, a jde tedy o logický způsob chování pachatelů, kteří se na zastírání původu prostředků zaměřují," vysvětlil Čabarta. Ve většině případů se pak potvrdí, že jde pouze o běžné transakce. „Je to cena za identifikaci nelegálních převodů,“ dodává.

Kontrole jsou podrobeni všichni klienti bank. „AML prověrka je prováděna u každého klienta, ale rozsah dokládaných informací, dokumentů a dokladů se liší s ohledem na jeho rizikový profil, do kterého je zařazen v souladu s hodnocením rizik," osvětlil za Českou spořitelnu Lukáš Kropík.

Většinou se na pobočku nemusí

Většina českých bank zvládne provést kontrolu na dálku pomocí telefonu, e-mailu nebo formuláře. „Pokud klienta požádáme o další prokázání původu jeho peněz, ptáme se většinou telefonicky a ve výjimečných případech požadujeme zaslání nějakých písemných dokladů, navštěvovat pobočku klient nemusí," ujistil Vladimír Komjati z Air Bank.

Michaela bohužel na pobočku musela. „To mě vlastně na tom dopálilo nejvíc, že musím investovat nemalý čas a cestovat někam na pobočku, kterou mám daleko,“ dodala.

Madle nutnost fyzické přítomnosti za ČSOB a Poštovní spořitelnu potvrdil. Někdy musí podat vysvětlení na pobočce i klienti České spořitelny, ale u produktů, které jsou zřizovány on-line, to neplatí. „K doložení dokumentů a informací k původu peněžních prostředků může být klient vyzván i bankéřem e-mailem v průběhu obchodního vztahu. Pak stačí, když klient zašle požadované informace a dokumenty e-mailem," doplnil Kropík.

Pokud klient odmítne bance objasnit původ peněz, může banka jejich obchodní vztah ukončit. Banka následně hlásí sporné převody Finančnímu analytickému úřadu a může dojít k jejich dočasnému zablokování.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance banky kontrola

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy