Banky zatím dostaly 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů

Banky k dnešnímu dni obdržely banky téměř 140.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními na zabránění šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členským bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Z žádostí jsou podle asociace dvě třetiny již vyřízeny, tedy zadány do systému a žadatelé jsou o odložení informováni. Žádosti banky vyřizují během několika hodin až několika dní, zpravidla však nejdéle do týdne.

Většina žádostí o odklad se týká spotřebitelských úvěrů (60 procent), dalších 30 procent žádostí tvoří hypoteční úvěry, deset procent jsou potom úvěry pro podniky. Velké banky obdrží i tisíce žádostí denně, u menších to jsou stovky. Lidé žádají o odklad spíše ve všední dny než o víkendech.

Banky zpracovávají žádosti průběžně, některé (zejména velké banky) s pomocí robotů. Odklady jsou v tuto chvíli většinou o tři měsíce, některé banky ale nabízejí možnost úvěr odložit i o pět či šest měsíců.

Všechny banky se připravují na zákon o moratoriu na splátky, kde si dlužník bude moci vybrat mezi třemi a šesti měsíci odkladu. "V úterý bude zákon projednáván Poslaneckou sněmovnou. Očekáváme, že zákon bude schválen a nabude účinnosti ve velmi krátké době. Předpokládáme, že většina dlužníků využije maximální lhůty a splátky si odloží o šest měsíců," upozornil poradce asociace Vladimír Staňura.

Nejlepší postup pro dlužníka je podle něj sledovat webové stránky své banky. Banky tam nabízejí jednoduché postupy a formulář k vyplnění. Protože rozhodující je nyní rychlost této formy pomoci občanům a podnikatelům vyrovnat se s důsledky pandemie koronaviru, nebudou banky zkoumat 'oprávněnost' žádosti klientů, dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: ČR může dát státní pomoc zemědělcům, Evropská komise program…

04.06.2020 14:21 Česko bude moci ze státní pokladny pomoci splácet půjčky zemědělcům zasaženým koronavirovou krizí.…

Kde bude úložiště jaderného odpadu? Ve hře jsou tyto čtyři lokality

04.06.2020 14:11 Aktualizováno Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit -…

Blue Style: Ceny letních zájezdů se nezvýší, naopak mohou klesnout

04.06.2020 13:15 Ceny letních zájezdů se podle obchodní ředitelky cestovní kanceláře Blue Style Lenky Pátek nezvýší.…

Zmrazení nájemného u bytů zrušeno, vládní nařízení začne platit od pátku

04.06.2020 12:26 Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, definitivně končí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy