Bezpečná dovolená v éře koronaviru: Na jachty letos míří daleko více Čechů

Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů více než v předchozích letech. Nováčci si nejčastěji pronajímají loď s kapitánem. Ani movitější jachtaři letos nevyrážejí na Seychely nebo do Karibiku, ale vybírají si bližší Chorvatsko. V sezoně tam za týdenní pronájem lodi zaplatí v průměru 50.000 korun.

Chorvatsko
doporučujeme

ČTK to řekl výkonný ředitel největšího vyhledávače jachet Boataround.com Pavel Přibiš. Zájem o plavby se podle plavebního úřadu projevil na vyšším počtu žadatelů o kapitánské zkoušky.

Češi podle Přibiše letos hledají levnou a bezpečnou dovolenou, zvýšily se proto rezervace jachet. V předchozích letech byl podíl nováčků u Boataround.com pět procent, letos stoupl na 20. "Na jachtu je třeba kapitánský průkaz a nováčci by si nestihli udělat zkoušky, berou si nejčastěji jachtu s kapitánem," dodal.

Zvýšený zájem se projevil i na počtu žadatelů o kapitánské zkoušky. Státní plavební správa ročně vydává nováčkům v průměru okolo 3500 až 4000 průkazů k vedení malého a rekreačního lodí, letos ovšem kvůli velkého zájmu navýšila kapacity zkoušek o dalších 320 osob. Průkazy platí i v desítkách zemí v zahraničí, například v Chorvatsku nebo Řecku.

V případě, že lidé na jachtu vyrážejí do zahraničí, si nejčastěji podle Přibiše loď rezervují na týden. Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko, kde týdenní pronájem lodi v sezoně stojí v průměru 50.000 korun, mimo sezonu 35.000 korun. Chorvatsko letos vítězí podle Přibiše i u lidí, kteří jinak jezdí na jachty do Karibiku nebo Thajska. Tam podle něj často využívají služby kapitána. "Například v Thajsku jsou služby kapitána velmi levné, kolem tisíce až 1250 korun na den s tím, že kapitán i vaří a stará se o úklid," řekl.

Češi na jachty podle Přibiše vyrážejí zpravidla v šesti až osmi lidech. "Nejsou zas tak úplně typičtí dovolenkáři. Mají rádi svoji svobodu, často zakotví loď na bojce či v zátoce. Proto jsou zvyklí mít zásobu vlastního jídla, které si na jachtě dokážou rychle připravit," uvedl dále.

V přímořských destinacích letos podle Pribiše ceny klesly zhruba o pětinu, zákazníkům jsou navíc nabízeny zdarma služby, které byly dříve zpoplatněné. Jde třeba o parkování v marině nebo wifi připojení. Naopak vnitrozemské destinace, ale také třeba Německo či Nizozemsko, jsou obsazené do konce sezony a ceny tu rostou. Majitelé podle Přibiše hlásí nejsilnější sezonu za poslední roky.

Češi nyní mohou bez omezení cestovat do většiny evropských zemí. Po návratu ze Švédska se musejí prokázat negativním testem na covid-19. Mezi bezpečné země mimo Evropu česká vláda od 1. července zařadila Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Bez karantény a testů mohou Češi vyrazit i do Srbska a Černé Hory, u dalších zemí mohou narazit na omezení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O příspěvek požádal milion OSVČ. Bonus pro dohodáře je mnoho povyku pro…

10.08.2020 16:10 Finanční správa přijala 919.341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným …

Obce se dočkaly. Ministerstvo jim poslalo 13,4 miliardy za výpadek…

10.08.2020 16:03 Ministerstvo financí dnes pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní,…

Euler Hermes: Ve 2. čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

10.08.2020 14:45 Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného…

OKD se připravuje na obnovení těžby, horníci budou opět testováni na covid…

10.08.2020 13:10 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD dnes na pracovištích zahájili přípravné práce na obnovení těžby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama