Brusel schválil další pomoc Česku. 142 miliard bude určeno pro exportéry

Evropská komise (EK) České republice schválila státní podporu za 5,2 miliardy eur (142 miliard Kč) pro firmy zasažené koronavirem. Pomoc ve formě státních záruk za úvěry bude určena zejména větším podnikům s významným podílem vývozu. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na pomoc budou mít nárok firmy, které mají alespoň pětinu ročních příjmů z prodeje do zahraničí. Vláda bude pomocí záruk schopna těmto firmám usnadnit přístup k úvěrům a tím jim pomoci překlenout složité období.

"Opatření pomůže těmto firmám pokračovat v činnosti za koronavirové krize i po jejím skončení," komentovala schválení české žádosti místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v polovině března s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí. Státy od té doby mohou soukromému sektoru finančně pomáhat způsobem, který je za běžných podmínek nepovolený.

Brusel už takto schválil více než stovku žádostí, které přišly z většiny členských zemí. Česku již komise v dubnu schválila miliardu korun pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD postupně přerušuje těžbu, chystá zajištění odstávky

03.07.2020 12:30 Těžební společnost OKD dnes ve svých černouhelných dolech na Karvinsku postupně začala zastavovat…

Přesuny peněz ve státním rozpočtu: Výbor podpořil jen návrhy KSČM

03.07.2020 12:22 Sněmovna schválí ve vládní rozpočtové novele z poslaneckých úprav zřejmě jen návrhy KSČM na přesuny…

V červnu vyhlášeno 1529 osobních bankrotů

03.07.2020 11:02 V Česku bylo v červnu vyhlášeno 1529 osobních bankrotů, o 71 více než v květnu. Zároveň bylo podáno…

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy