Brusel tepe Česko kvůli poukazům za zájezdy, hrozí i žaloba. Cestovky se ohradily

Kritika Evropské komise vůči uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře (CK) vydávat místo hotovosti za zrušené cesty poukazy na zájezdy není na místě. Uvedla to dnes Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Z důvodu absence jednotného evropského řešení nejen Česká republika, ale dalších 11 evropských zemí přistoupilo k úlevě formou poukazů, dodala AČCKA.

Klára Dostálová
doporučujeme

Evropská komise se podle AČCKA místo vlastního funkčního řešení dožaduje od států, které chtěly CK pomoci, vysvětlení. České řešení je podle asociace navíc v porovnání s dalšími evropskými zeměmi mimořádně šetrné.

"Do zákona byl na rozdíl od jiných zemí EU implementován výrazný sociální prvek v podobě početných skupin chráněných osob, které mohou poukaz odmítnout. Poukaz je cestovní kancelář oprávněna vystavit jen v zákonem omezených případech. Český poukaz plně splňuje veškerá doporučení EK k vlastnostem poukazů," uvedl prezident AČCKA Roman Škrabánek.

Právní rámec pro vydávání poukazů podle AČCKA vydávaly státy od konce března. Doporučení k nim Evropská komise vydala až 13. května. Proto je podle AČCKA současné jednání Evropské komise nelogické a nepochopitelné. "Současnou roztříštěnost národních úprav nelze přičíst za vinu státům, které aktivně přistoupily k vlastní formě pomoci," dodal Škrabánek.

Na vytýkací dopis Evropské komise ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) upozornil minulý týden server iHned.cz. Podle komise je český zákon protiprávní, komise za to může ČR žalovat. Dostálová má do 28. května komisi zaslat detailní informace o českém zákoně a vysvětlit, jak zajistí jeho soulad s evropským právem.

Tuzemské CK mohou místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Lidé, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty, budou mít nárok na vrácení peněz.

Poukaz mohou podle zákona odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Sněmovna rozšířila tento okruh lidí také o osamělé samoživitelky a samoživitele a také o školy v případě školních zájezdů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:33 Prezident Miloš Zeman podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) podpořil zrušení…

Schodek 116 miliard? Hamáček kritizuje návrh rozpočtu, prý je příliš…

20.09.2020 13:05 Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje…

Studie: Náklady na útlum těžby OKD do roku 2035 dosáhnou 14,5 miliardy

20.09.2020 10:46 Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do roku 2035 dosáhnou zhruba 14,5 miliardy korun…

Prodejce džusů Relax loni zvýšil zisk, zajímavě se vyvíjí kategorie…

20.09.2020 10:14 Zisk prodejce nealkoholických nápojů Maspex Czech loni meziročně vzrostl o 45 procent na 131,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama