Bude nový schodek rozpočtu konečný? Ekonomové zhodnotili počínaní vlády

Výše schodku státní pokladny nerozděluje pouze Sněmovnu, nýbrž i ekonomy. Podle bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera je například předčasné chtít odhadovat jeho přesnou výši, přičemž je důležité počítat s tím, že propad české ekonomiky bude obrovský a nebývalý.

Miroslav Singer, guvernér ČNB
doporučujeme

Zda má být zachován status quo, tedy současných 300 mld. korun, nebo se má deficit státní kasy ještě navýšit, se vedla diskuze na Plusu. „My teď nevíme, jak bude reagovat ekonomika, co všechno se vrátí do precovidové situace, a co ne. Například u výpadků na turistice mi přijde celkem jisté, že se potáhnou do konce sezóny. Nejasná situace je třeba kolem autoprůmyslu,“ konstatoval exguvernér.

„Počkal bych alespoň v oblasti aktualizace daňových příjmů na začátek prázdnin, až budou čísla z druhého kvartálu,“ dal mu za pravdu člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.

Singer zároveň ale přiznal, že vzhledem k tomu, v jaké situaci se nacházíme (pandemie přicházejí jednou za sto let), postrádá smysl chtít po vládě přesné odhady, jak se bude ekonomika po koronakrizi dál vyvíjet. "To je absurdní," řekl. 

Bývalý guvernér ČNB měl nicméně jasno v tom, že česká ekonomika zažije propad, jaký ještě nikdy za svou historii neměla, ačkoliv se neví, zda půjde o 13 %, 8 % nebo 7,6 %.

Poslanci musí vědět, na co peníze jdou

Jan Pavel zároveň také hájil právo poslanců být přesně informován, na jaké účely česká vláda hodlá peníze použít.

„Musí to vědět, ať se může posoudit, jestli je to smysluplné. Ale materiál vůbec neobsahoval to, na co to půjde, a to potom nevíte, proč se to tam dává a jaký to bude mít efekt,“ hájil člen rozpočtové rady Pavel právo poslanců vědět, na co všechno budou vyčleněné peníze použity.

Ani vládou avizovaná pomoc obcím podle něj není dostatečným validním argumentem pro růst schodku o další stovky miliard korun. V tomhle zase naopak Singer projevil větší smysl pro shovívavost, neboť by vláda měla mít aspoň nějakou rezervu pro případné horší časy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na dovolenou s CK vyrazily tisíce Čechů, přesto bude letní sezóna jen na…

10.07.2020 15:23 Na dovolenou s cestovními kancelářemi odjely od otevření hranic a obnovení letů už tisíce Čechů.…

Sněmovna v úvodním kole podpořila paušální daň, návrh se patrně bude ještě…

10.07.2020 14:03 Aktualizováno Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu…

Inflace v červnu zrychlila na 3,3 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a…

10.07.2020 11:09 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy