Ceny paliv koncem roku dál rostou, loni ale byly o 4 Kč/l vyšší

Ceny pohonných hmot i koncem roku pokračovaly v růstu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se ve středu u čerpacích stanic v Česku prodával v průměru za 28,04 koruny, před týdnem byl o devět haléřů levnější. Nafta zdražila o šest haléřů, za litr teď řidiči zaplatí průměrně 27,49 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 3,91 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,15 koruny na litru více.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 27,54 Kč. Nafta je nejlevnější v Karlovarském kraji, litr tam prodávají průměrně za 26,93 Kč. Pod 27 korunami se cena drží ještě v Ústeckém kraji.

Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,79 Kč. Nafta se tam tankuje za 28,49 Kč za litr. Je to jediný region, kde průměrná cena nafty překračuje 28 korun za litr.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil na to, že ceny pohonných hmot stoupají k maximům letošního léta. V prvním týdnu příštího roku lze podle něj očekávat stagnaci cen. Cena ropy Brent se drží nejvýš od letošního února, čerpací stanice tak nemohou jít s cenou dolů. Nižším cenám ale nahrává vývoj kurzu koruny k dolaru. Výrazné zdražení paliv Kovanda nečeká ani v celém příštím roce.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak dnes ČTK řekl, že kvůli snížení spotřební daně na naftu nastane už v první polovině ledna pokles průměrných cen nafty přibližně o korunu na litr. "U benzinu se daň nezměnila a jeho cena by měla stagnovat či stoupnout o několik haléřů. Cena ropy Brent mírně stoupla na 51 dolarů za barel. Cenu tlačí vzhůru informace o snížení zásob ve světě a také optimismus ohledně budoucí spotřeby energetických surovin. Růst cen je tlumen posilováním české koruny vůči americkému dolaru," dodal.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama