Ceny v průmyslu po šesti měsících vzrostly, v zemědělství je trend opačný

Ceny v průmyslu v říjnu po šesti měsících poklesů meziročně vzrostly o 0,3 procenta. V zemědělství pokles cen zrychlil na 4,3 procenta ze zářijových 3,5 procenta. Vedle toho stavební práce a tržní služby pro podniky byly meziročně opět dražší.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Říjnová data nepředstavují žádnou významnější změnu pro náš inflační výhled. Spotřebitelská inflace se v říjnu dostala do tolerančního pásna ČNB, když činila meziročně 2,9 procenta. V ročním horizontu čekáme postupné mírné snižování inflace směrem k dvouprocentnímu cíli," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Rovněž analytik Generali Investment Radomír Jáč upozornil, že pokles ekonomické aktivity, k němuž přispěje druhá vlna pandemie, by měl v následujících čtvrtletích vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně. "Říjnová statistika ale ukazuje, že řada klíčových odvětvích zpracovatelského průmyslu vykazuje meziroční růst výrobních cen v oblastí tří či dokonce čtyř procent," dodal.

V průmyslu meziročně zdražily zejména elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, jejichž cena byla proti loňskému říjnu vyšší o sedm procent. O 4,3 procenta stouply ceny dopravních prostředků a o 4,5 procenta nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu. Naopak levnější byly chemické látky, těžba a dobývání, dřevo, papír a tisk.

Pokles cen v zemědělství ovlivnila zejména živočišná výroba, kde ceny meziročně spadly o 6,9 procenta.

Jatečná prasata zlevnila o 12 procent, mléko o 3,6 procenta a skot o 1,9 procenta. V rostlinné výrobě byly ceny proti loňskému říjnu nižší o tři procenta. Například brambory zlevnily o 26,5 procenta a čerstvá zelenina o zhruba tři procenta, naproti tomu ovoce vyšlo o 12,1 procenta dráž než před rokem.

Ceny stavebních prací byly v říjnu podle odhadů meziročně vyšší o 3,1 procenta, o měsíc dříve o tři procenta. Ceny tržních služeb pro podniky rovněž zrychlily růst, a to na 1,9 procenta ze zářijových 1,7 procenta.

V meziměsíčním srovnání stejně jako v meziročním klesly jen ceny zemědělských výrobců, a to 2,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly proti září vyšší o 0,4 procenta a ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky shodně o 0,2 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodejny počítají zákazníky i za pomoci lžící na boty či kyblíků

05.12.2020 12:22 Místy až netradičním způsobem vyřešila řada prodejen počítání zákazníků kvůli omezenému limitu lidí…

Bez elektřiny bylo kvůli silnému větru ráno přes 27.000 domácností

05.12.2020 12:04 Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27.000 domácností bez…

Řidiči zatím koupili přes 10 tisíc elektronických známek

04.12.2020 19:33 Aktualizováno Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10.000 elektronických dálničních známek. ČTK to…

V provozu jsou dvě třetiny gastropodniků, tržby stouply o třetinu

04.12.2020 19:19 V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama