Češi mění nákupní zvyky. V některých obchodních centrech byla neděle slabší než pracovní dny

Návštěvnost nákupních center o třetím adventním víkendu se stejně jako před týdnem pohybovala mezi 75 až 80 procenty v porovnání s loňských rokem. V některých centrech však byla stříbrná neděle slabší než sobota nebo pracovní dny minulého týdne. ČTK to dnes sdělil předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Češi nakupují v obchodech

Podle vedoucího oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center ve společnosti CBRE Tomáše Míčka lidé změnili chování, chodí do center cíleně a snaží se vše nakoupit při jedné návštěvě, uvedl.

CBRE u obchodních center, které má ve správě, podle Míčka zaznamenala víkendovou návštěvnost v průměru na 70 až 80 procentech minulého roku. "Obecně v pátek a sobotu byl zájem návštěvníků vyšší," řekl Míček. Doplnil, že oproti minulému týdnu byla návštěvnost o pět až deset procent vyšší.

Pražské centrum Fashion Arena Prague Outlet podle ředitelky Lenky Čapkové zaznamenalo o víkendu srovnatelnou návštěvnost s loňským rokem. Vyšší zájem byl podle Čapkové zřejmý hlavně v pracovní dny. "Zákazníci jezdili nakupovat i v jindy méně vytížených hodinách, což bylo ideální pro dodržování všech bezpečnostních nařízení. Za celý týden jsme tak zaznamenali návštěvnost meziročně vyšší o osm procent, silnější byl tento týden i z pohledu tržeb," uvedla.

Vyšší návštěvnost v pracovní dny než o víkendu zaznamenaly české značky Kara a Pietro Filipi. Většina jejich prodejen je právě v nákupních centrech. "Naši zákazníci se o víkendu nechtějí tlačit v obchodních centrech. Například Kara v týdnu dosahuje stejných tržeb jako loni, ale o víkendu je pokles o 20 procent," řekl Ladislav Pštros, maloobchodní ředitel společnosti C2H, pod kterou obě značky patří. Pietro Filipi podle něj oproti loňsku eviduje velké rozdíly v návštěvnosti i tržbách. Způsobeno je to podle něj hlavně tím, že běžně značku vyhledávají často lidé kvůli formálním oděvům. Rozšířením práce z domu ale nyní nákupy oblečení do zaměstnání omezili. Pietro Filipi ale nabízí i mnoho modelů pro běžné nošení, dodal.

Zákazníci se v nákupních centrech podle Kubíčka chovají velmi ukázněně, až na pár výjimek nebyly zaznamenány žádné excesy, řekl. Podle Míčka z CBRE se před některými obchody tvořily menší fronty, které řídili pracovníci prodejen a pracovníci bezpečnostní služby.

"Doufáme, že obchodníci budou moci mít otevřeno i poslední předvánoční víkend tak, aby opravdu všichni stihli vánoční dárky nakoupit," uvedl dále Kubíček. Pokud by vláda obchody opětovně zavřela, situace by se mohla podle něj vymknout kontrole a vyzvednutí dárků by tak mohlo být ohroženo.

Kabinet dnes jedná o změně stupně rizika protiepidemického systému (PES) ze současného třetího do přísnějšího čtvrtého stupně. Podle stávající tabulky by mohly být v provozu jen vybrané prodejny. Zástupci vlády ale v minulém týdnu ve svých prohlášeních avizovali, že obchody budou moci být nadále otevřeny. Platit by v nich měl stávající limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka.

Best in covid? Podle dat jsou Česko a Slovensko mezi nejhoršími státy světa

03.12.2021 11:25 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní je na světě nyní nejhorší situace v…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

České dráhy zvýší navzdory krizi většině provozních pracovníků mzdy

02.12.2021 19:58 České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta.…

Restauratéři za minulý týden utržili oproti předchozímu o devět procent…

02.12.2021 17:19 Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstupu neočkovaným a následně…

Za elektřinu si kvůli cenám na burzách příští rok připlatí i firmy

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

OECD pohoršila české ekonomice, letos čeká růst o 2,5 procenta

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto nyní kvůli pandemii vyrábí v Česku na 75 až 80 procent kapacity

01.12.2021 11:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Češi vybrali jako nejabsurdnější bankovní poplatek výběr z bankomatu…

01.12.2021 10:17 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

30.11.2021 11:55 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, zmírňují mohutný páteční propad

29.11.2021 19:23 Aktualizováno Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z…

Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují,…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

Nálada firem a podnikatelů v ČR se opět zlepšila

24.11.2021 11:35 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Související:

Právě se děje

reklama