Češi se bojí utrácet. Sešup maloobchodních tržeb bude ještě horší, tvrdí analytici

Propad maloobchodních tržeb v březnu se vzhledem k zavedení vládních restrikcí proti šíření koronaviru dal podle analytiků čekat. Ještě horší výsledky podle nich přinese duben, kdy byla většina obchodů zavřená celý měsíc. Návrat k číslům před krizí bude spíše dlouhodobou záležitostí, uvedli dnes ekonomové v reakci na zveřejněné údaje o maloobchodních tržbách.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tuzemský maloobchod vykázal v březnu svůj nejhlubší meziroční propad minimálně od začátku tohoto tisíciletí, tedy od ledna 2001, uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Platí to jak pro maloobchod bez zahrnutí motoristického segmentu, tak pro ten, který jej zahrnuje, dodal.

Maloobchodní tržby v březnu bez prodejů aut meziročně klesly o 8,9 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Nejméně se dařilo prodejcům oblečení a obuvi a také obchodům s vybavením pro sport a volný čas. Naopak podle očekávání vzrostly tržby za prodej potravin, meziročně o téměř čtyři procenta.

"Nijak však nevybočily z tempa pozorovatelného od počátku roku. První kvartál byl z hlediska prodejů potravin nicméně nejlepší za poslední dva roky. Prodeje potravin byly pozitivně ovlivněny snahou domácností nakupovat zásoby, avšak negativně se projevil odliv zahraničních pracovníků a turistů," uvedl ekonom UniCredit Jiří Pour.

Dařilo se internetovým obchodům, podle Poura se však tržby nezvýšily vzhledem k dlouhodobému trendu nijak významně. Podle Petra Dufka z ČSOB však část zákazníků, která nyní nakupovala online, u tohoto způsobu zůstane i v následujícím období.

Pokles prodejů motorových vozidel meziročně o 29,5 procenta podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera naznačovaly už březnové registrace nových vozidel, které se meziročně propadly o 36 procent. "Dubnové hodnoty budou výrazně horší. Například již zveřejněné dubnové nové registrace automobilů v Itálii či Spojeném království propadly meziročně o 98 procent, a ačkoli tuzemské hodnoty prozatím nebyly zveřejněny, lze očekávat propad v obdobné intenzitě," řekl.

Návrat maloobchodu na předkrizovou úroveň bude podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky dlouhodobý. "Sentiment spotřebitelů je silně zasažen, lidí bez práce bude přibývat a značně zpomalí i mzdová dynamika. To vše bude omezovat výdaje zejména na zbytné věci, tedy především na cestování, rekreaci a kulturu. Pokud spotřebitelé přestanou mít obavy z budoucnosti a situace v ekonomice se stabilizuje, mohla by na druhou stranu odkládaná spotřeba pomoci rychlejšímu návratu tržeb na předkrizové úrovně," uvedl.

Doba rychle rostoucí spotřeby podle Dufka prozatím skončila. Ekonom Michal Brožka z Komerční banky očekává, že za celý letošní rok klesnou maloobchodní tržby o 5,3 procenta, v příštím roce vzrostou o 3,8 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čistý zisk ČEZ vzrostl o devět procent, roste cena elektřiny vyrobené v ČR

11.08.2020 09:25 Čistý zisk energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí meziročně o devět procent na 14,7…

O příspěvek požádal milion OSVČ. Bonus pro dohodáře je mnoho povyku pro…

10.08.2020 16:10 Finanční správa přijala 919.341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným …

Obce se dočkaly. Ministerstvo jim poslalo 13,4 miliardy za výpadek…

10.08.2020 16:03 Ministerstvo financí dnes pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní,…

Euler Hermes: Ve 2. čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

10.08.2020 14:45 Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama