Češi se vracejí do kamenných obchodů. E-shopům ale žně nekončí, říká expert

Zákazníci se vracejí do kamenných obchodů a méně nakupují na internetu. Ve srovnání s rekordním dubnem se během května tržby českých e-shopů snížily o čtvrtinu, přesto je stále o polovinu vyšší než před nouzovým stavem.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů společnosti pro zpracování plateb Global Payments, přes jejíž platební bránu projde přes 60 procent plateb v českých e-shopech.

V období před uzavřením prodejen byl obrat přes platební bránu Global Payments okolo 38 milionů korun denně. V březnu a zejména v dubnu se zdvojnásobil až na 76 milionů korun. Od 11. května množství peněz, které platební brána Global Payments zpracuje, mírně klesá na současných 56,5 milionu korun denně.

Při zohlednění tržního podílu Global Payments odpovídá tato částka dohromady přibližně 100 milionům korun, které Češi nyní celkem utrácejí denně na internetu. "Češi se během koronavirové krize velmi rychle naučili nakupovat přes internet, mnohdy proto, že jim nic jiného nezbylo. Nyní se do kamenných prodejen vracejí, ale žně e-shopům rozhodně nekončí," uvedl manažer internetového prodeje Global Payments Tomáš Furinda. Objem prodeje přes internet je podle něj nyní o 49 procent vyšší než před vyhlášením nouzového stavu.

Výrazný je hlavně nárůst průměrné útraty v e-shopech, která byla před krizí 980 korun. Během dubnového e-shopového boomu činila 1650 Kč a po 11. květnu se pohybuje na hranici 1200 korun. V kamenných prodejnách je průměrní transakce pouze 700 korun.

Krize ukázala, že dost lidí si na pohodlí nákupu z domova zvyklo a nakupují tímto způsobem i nadále. "Mít e-shop je teď pro podnikatele nutností, protože přes internet lidé utrácejí skoro o polovinu více než v kamenných prodejnách, náklady na prodej jsou přitom mnohem nižší," upozornil Furinda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 17:05 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

Češi ve velkém nakupují stany pro tři i jídlo na cesty

29.05.2020 17:02 Češi ve velkém podle prodejců kupují kempingové vybavení. Značný zájem je o rodinné stany pro tři…

T-Mobile by měl snížit velkoobchodní cenu dat, tvrdí ČTÚ. Rozhodne ÚOHS

29.05.2020 16:01 Operátor T-Mobile by měl snížit velkoobchodní cenu za mobilní data pro virtuální operátory. Ta již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy