Češi si zařizují pracovny. Svítidel v domácnostech přibylo, důvodem je i covid

Svítidel v českých domácnostech letos přibylo. Aktuálně je jich téměř 59,5 milionu, meziročně o osm procent více. Růst podpořila současná koronavirová situace, zejména trend práce z domova a s tím spojené zařizování pracoven a studoven. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ekolamp na vzorku asi 1200 lidí, o kterém dnes firma informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok v průměru o jedno na 14," uvedla dnes za Ekolamp Zuzana Adamcová. Společnost se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

V posledních dvou letech podle firmy v Česku naopak pomalu klesá počet počet světelných zdrojů, tedy různých typů žárovek, nyní jich je asi 62 milionů. Pokles je způsoben hlavně delší životností nových typů světelných zdrojů, perioda obnovy se tím podstatně prodlužuje, uvedla společnost.

Domácnostem podle ní dominují úsporné světelné zdroje, které představují 78 procent instalovaných zařízení. Převládají LED žárovky (50 procent) a kompaktní zářivky (22 procent). Před dvěma lety přitom ještě byly nejčastější neúsporné zdroje, podotkl Ekolamp.

"Neúsporných světelných zdrojů rapidně ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy. Wolframové žárovky se nehodí ani do nových typů svítidel, které jsou uzpůsobeny světelným zdrojům s nižším příkonem, použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko," dodala firma.

Společnost Ekolamp je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr osvětlovacích zařízení. Zdarma poskytuje služby sběru a recyklace světelných zdrojů a svítidel jak firmám a institucím, tak i běžným občanům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč průměrná mzda tak vyrostla? Analytici vysvětlili, co za tím stojí

08.03.2021 19:36 Aktualizováno Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků oslovených ČTK na velmi…

Loni bylo 522.312 plátců DPH, meziročně o 1,2 procent více

08.03.2021 11:18 Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno 522.312 plátců DPH, což je meziročně o 6065, tedy o 1…

ČEZ dostal od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

08.03.2021 11:02 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou…

Průměrná mzda loni vzrostla na 38.525 korun

08.03.2021 10:02 Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38.525 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama