Češi už letos utratili na internetu 74 miliard. Jak o Vánocích, hlásí některé e-shopy

Češi v prvním pololetí na internetu utratili 74 miliard korun, což bylo o 28 procent více než loni. Největší vydání měli v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru v březnu, kdy byl meziroční růst o 40 procent. Zhruba třetina e-shopů zaznamenala v tomto měsíci prodeje podobné vánočnímu období. Významně se dařilo segmentům nábytku či zboží pro dům a zahradu.

E-shopy, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z aktuální analýzy dat nákupního rádce Heureka.cz.

Z důvodu zamezení šíření koronaviru vláda od 12. března vyhlásila nouzový stav. Zavřeno musela mít většina obchodů. Zákazníci tak začali nakupovat více na internetu. Podle ředitele Heureky Tomáše Bravermana si někteří lidé nákup online vyzkoušeli poprvé. Část z nich podle něj u internetových nákupů už zůstane.

Ve srovnání s loňskem vzrostly v prvním pololetí prodeje z kategorií dům a zahrada, nábytek, jídlo a nápoje a také filmy, knihy a hry. "Bylo zajímavé sledovat, že lidé nejdříve začali řešit teploměry a výbavu domácnosti pro vlastní výrobu a uchovávání potravin - pekárny na chleba a mrazničky. A teprve potom začali šít roušky. Největší meziroční skoky tak zaznamenaly kategorie domácí pekárny, šicí stroje, cívky pro šicí stroje, teploměry, sáčky do vysavačů, mrazničky nebo čističky vzduchu," uvedl Braverman.

Výrazný růst internetových a zásilkových obchodů potvrzují i data Českého statistického úřadu (ČSÚ). V březnu v nich tržby vzrostly meziročně o pětinu, v dubnu v meziročním srovnání posílily o 47,5 procenta, což byl podle ředitelky odboru statistiky ČSÚ Marie Bouškové nejvyšší růst za posledních 15 let. Nouzový stav v Česku skončil 17. května, velké obchody včetně nákupních center se mohly otevřít 11. května. Růst v online sektoru proto zpomalil. Tržby e-shopů a zásilkových firem stouply podle ČSÚ o více než třetinu.

ČR patří k zemím s největším počtem internetových obchodů. Funguje jich kolem 40.000. Počet e-shopů loni meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Češi loni v internetových obchodech nakoupili zboží za rekordních 155 miliard korun, což bylo o 15 procent více než v roce 2018. Letos by se podle APEK útraty mohly přiblížit hranici 190 miliard korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stravenkový paušál plánuje zavést 39 procent firem

15.08.2020 14:09 Stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám plánuje zavést 39 procent zaměstnavatelů. Zbytek…

Většina Čechů se spolehne při druhé vlně pandemie na úspory

15.08.2020 09:29 Více než polovina Čechů spoléhá pro případnou druhou vlnu Covid-19 na úspory. Z průzkumu…

Ceny dovolených jsou na úrovni loňského roku, Čechům nastanou starosti…

14.08.2020 17:34 Ceny dovolených jsou podle zástupců cestovních kanceláří na úrovni loňského roku. Například podle…

Czech Top 100: Největší tržby měla loni Škoda Auto, následují EPH a ČEZ

14.08.2020 14:54 Největší tržby z firem působících v Česku měla v roce 2019 opět automobilka Škoda Auto (459,1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama