Česká firma musela přejmenovat mandlovici na mandlovku, změna stála půl milionu

Namísto tradičního nápoje s názvem mandlovice prodává hustopečská mandlárna mandlovku. Majitelka mandlárny a propagátorka značky Kateřina Kopová musela mandlovici přejmenovat kvůli nařízení Evropské unie, podle něhož může mít koncovku -ice jen pálenka z příslušné suroviny. Změna celé značky stála nejméně půl milionu korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alkohol
doporučujeme

Tradiční nápoj z Hustopečí není pálenkou v pravém slova smyslu, jde o unikátní destilát vyrobený z vinného lihu a přírodního mandlového výtažku. Kopová při jeho tvorbě vyšla z původního receptu bývalého správce sadů Rudolfa Poslušného, název i složení si zaregistrovala pod ochrannou známkou.

Kopová se propagaci značky i tradičního nápoje věnovala sedm let, letos v červnu ji Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na to, že pro svůj destilát název mandlovice používat nesmí. Původně měla nápoj přejmenovat a značku přelepit do konce července.

"Nakonec nám SZPI vyšla vstříc a prodloužila nám lhůtu k nápravě do konce roku. Začali jsme na tom okamžitě pracovat. Kromě vymýšlení nového názvu jsme se hlavně snažili doprodat zásoby, abychom je nemuseli přeznačovat," řekla Kopová.

Zlikvidovat musela asi tisíc lahví připravených na limitovanou edici mandlovice, které měly název mandlovice přímo na lahvi, ne na etiketě. Ztrátu spojenou se změnou značky a přeznačením všech obalů a materiálů odhaduje Kopová na půl milionu.

"Staré zásoby mandlovice se vyprodaly do začátku října, teď už je k dostání pod novým názvem mandlovka. O víkendu jsme spustili prodej letošní limitované edice, která zrála v akátovém nebo dubovém sudu. Od každého druhu je pouze po 800 lahvích a letos navíc lahev zdobí ženský akt od malíře jižní Moravy Antonína Vojtka," uvedla Kopová.

Mandlárna navíc 85 lahví limitované edice nabízí k prodeji spolu s originálem obrazu břeclavského malíře a 10 lahví s větším obrazem pak věnuje do charitativních aukcí. "První bude dražit Diakonie Betlém už tuto sobotu," dodala Kopová.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama