Česká policie odložila kauzu údajné korupce ČEZ v Albánii, šlo o 180 milionů korun

Po albánském soudu, který koncem ledna zastavil kauzu údajné korupce české energetické společnosti ČEZ v Albánii, věc odložila také česká policie. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), které to potvrdil dozorový státní zástupce. V případu šlo v přepočtu zhruba o 180 milionů korun, které ČEZ v roce 2009 poslal do Albánie na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje.

ČEZ
doporučujeme

Albánské úřady měly podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době, kdy ČEZ ovládl albánského distributora energie.

V Česku nikdo obviněn nebyl. "Policejní orgán rozhodl o odložení věci," cituje deník státního zástupce Borise Havla, který na kauzu dohlížel. Česká policie začala případ vyšetřovat před třemi lety na základě trestního oznámení, které podle dřívějších informací médií podal český Finanční analytický útvar s využitím poznatků jeho kolegů z albánského finančního zpravodajství.

V Albánii vyšetřování začalo poté, co v roce 2013 tehdejší premiér Sali Berisha prohrál volby. Prověřit privatizaci distributora energie se rozhodla nová vláda, podle Berishi bylo vyšetřování politicky motivované. Tiranský soud koncem letošního ledna uvedl, že podezření na korupci se neprokázala. Albánským vyšetřovatelům se přitom Kalaje nepodařilo vyslechnout, protože zmizel.

Lobbista Kalaj tvrdil, že pro ČEZ připravoval půdu pro potřebná jednání. Albánskému serveru Panorama Kalaj před lety řekl, že pro českou energetickou firmu pracoval "na základě smluvních a právních vztahů". Podle albánských médií se Kalaj velmi dobře znal se synem tehdejšího premiéra Berishy, lobbista ale tyto vazby popřel.

ČEZ vstoupil do Albánie v roce 2009, kdy koupil 76procentní podíl v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje zhruba za 102 milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč). V lednu 2013 ale albánský regulační úřad české firmě odebral licenci s odůvodněním, že nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Do vedení distributora dosadil státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad firmou kontrolu.

Česká společnost kvůli tomu vyvolala arbitrážní řízení s Albánií, které v červnu 2014 ukončila dohoda o narovnání. České firmě dohoda přiřkla 100 milionů eur, tedy částku zhruba odpovídající investici do nákupu společnosti CEZ Shpërndarje. V souvislosti s tím se ČEZ z Albánie stáhl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

26.02.2021 13:08 Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a…

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26.02.2021 11:36 Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé…

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama