České firmy opouštějí daňové ráje, letos jich ubylo 361

Počet českých firem, které mají vlastníka v daňovém ráji, dále klesá. Z destinací považovaných za daňový ráj bylo koncem června kontrolováno 11.741 společností v ČR, o 361 méně než na konci loňského roku. Výrazně se ale zvýšil zájem o Marshallovy ostrovy. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Trend posledních let je jednoznačný, atraktivita daňových rájů se pro tuzemské firmy vytrácí, nicméně meziročně odliv firem z destinací považovaných za daňový ráj zpomalil. Naopak v sousedním Slovensku se počty společností, které jsou kontrolovány z daňového ráje, dlouhodobě zvyšují. A to přesto, že Slovensko chce v novele zákona o dani z příjmů bojovat s krácením daní přes zahraniční schránky," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Polovinu firem, které mají vlastníky v daňové ráji, tvoří subjekty podnikající v oblasti nemovitostí nebo obchodní činnosti.

V prvních šesti měsících letošního roku se zásadně zvýšil zájem o Marshallovy ostrovy, když počet společností vzrostl o 141 procent z 58 na konci roku 2019 na 140. Přírůstek 82 firem se zcela vymyká statistikám. Mírně se zvýšil počet firem s majiteli na Gibraltaru (4), v Hongkongu (6), Lichtenštejsnku (6) a na Ostrově Man (3). Ostatní destinace, které Bisnode ve svých statistikách sleduje, vykázaly pokles v čele s Nizozemskem (-120), USA (-95) a Monakem (-84).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle odhadů přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny benzinu v Česku stagnují, nafta mírně zlevňuje

01.10.2020 09:54 Aktualizováno Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se za poslední týden příliš nezměnily. Benzin…

Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu 1253 poboček

01.10.2020 09:28 Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu na 1253 pobočkách z celkových 3200. Změna se bude týkat…

Nejhorší je nejistota, říká o zavírání hospod šéf Staropramenu. Pivovar…

01.10.2020 09:00 Aktualizováno Koronavirus dopadl na české restaurační provozy, zatím zavřely své podniky desítky odběratelů…

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama