Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i sportovních prostředků. Ceny mohou vyskočit až o desítky procent nahoru, a vinu na tom neponese pouze pandemie koronaviru.

Supermarket Globus
doporučujeme

Se zdražováním se v některých oblastech lze setkat už nyní. Ceny paliv začaly růst zhruba před 14 dny, předtím od poloviny ledna zlevňovaly. S nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy pokles cen zrychlil, nyní ale pohonné hmoty v Česku zdražují a jen tak nepřestanou. 

Hlouběji budou muset sáhnout do kapsy Češi i v obchodech. Na vině je nejen koronavirus, ale i počasí, tedy dlouhodobé sucho, které trápí zemědělce. Narušen je rovněž mezinárodní obchod s potravinami a nepříznivý kurz eura.

Lze proto očekávat, že porostou ceny u ovoce a zeleniny, ale například i masa, které vykazuje dlouhodobý trend zdražování. Zavřené továrny v Německu a Španělsku se odrazily na dovozu masa, navíc chybějí řezníci.

Cenami navíc může zahýbat i povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci. Svaz obchodu a cestovního ruchu tvrdí, že schválení návrhu by vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží.

"Omezení nabídky na pultech logicky povede ke zdražování potravin. Čeští výrobci budou moci beztrestně zvyšovat ceny a rezignují na kvalitu potravin. Zároveň se výrazně omezí nabídka v obchodech, protože řada potravin se v tuzemsku nevyrábí," sdělil ČTK prezident svazu Tomáš Prouza.

Český rozhlas upozornil, že některé potraviny už zdražily, stejně jako sportovní potřeby a menší je i nabídka ojetých vozů. Zdražovat dále budou například i kola nebo sportovní zboží.

"Dodávky ze zahraničí, kde se vyrábějí především cyklorámy, váznou a nabírají klidně i měsíční zpoždění. Do celkové ceny se pak promítá pro české spotřebitele nepříznivý kurz koruny, což podle Molitora poznáme zřejmě až v příští sezóně," uvedl Rozhlas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Explosia skončila loni se ztrátou 129 milionů, klesá zájem o sférické…

13.07.2020 15:52 Výrobce výbušnin a střeliva společnost Explosia Pardubice skončila loni se ztrátou 129 milionů…

Do OKD jde 600 milionů od Priska, základní jmění tak bude 612 milionů

13.07.2020 15:36 Aktualizováno Státní firma Prisko vloží do své společnosti OKD 600 milionů korun navýšením základního kapitálu.…

ČNB zvýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

13.07.2020 15:02 Česká národní banka v červnu zvýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata ze 7,8 na devět tun. Vyplývá…

Na českém trhu fúzí a akvizic letos klesla aktivita

13.07.2020 13:47 Na českém trhu fúzí a akvizic se v prvním pololetí v meziročním srovnání snížil objem transakcí ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy