Česko má potenciál k rozvoji geotermální energie, vrty jsou však enormně nákladné

Česká republika má potenciál k rozvoji využívání takzvané geotermální energie, která je založena na využívání tepelné energie zemského jádra. Na dnešní webové konferenci se na tom shodli zástupci vědců a podnikatelů, kteří na rozvoji tohoto oboru spolupracují. Důležité je podle nich mimo jiné dokončit identifikaci nejvhodnějších lokalit a vytvořit vhodné finanční programy.

Energetika

Uvedli, že na rozdíl od všech okolních zemí Česko dosud hlubinnou geotermální energii pro výrobu tepla ani elektřiny nevyužívá, respektive energii Země využívá pouze v její mělké podobě pomocí tepelných čerpadel. I tak je ale doposud jediným takovým zdrojem zapojeným do systému centrálního zásobování teplem teplárna Děčín, tvrdí. Potenciál geotermální energetiky se v Česku podle odborníků přitom pohybuje na úrovni evropského průměru.

"Chybí nám dostatečně podrobné a aktuální informace o vhodných lokalitách. Na rozdíl od zahraničí nám tu chybí pilotní projekty ověřující různé technologie jímání zemského tepla v praxi a finanční programy, které by výzkumu a přípravě prvních projektů vytvořily alespoň základní podmínky," řekl dnes ředitel České geologické služby (ČGS) Zdeněk Venera.

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) dnes uvedla, že podle jejího středního scénáře lze v ČR do roku 2030 realisticky očekávat vznik nejméně prvních pěti tepláren a deseti výtopen využívajících geotermální energie (GTE). Na financování rozvoje geotermální energie v ČR by podle zástupců sektoru obnovitelných zdrojů mohly být využity evropské peníze z připravovaných fondů, mezi které patří Modernizační fond, Národní program obnovy, Fondu spravedlivé transformace nebo operační programy.

"Stát by měl podmínky fondů nastavit tak, aby stamiliardy korun byly rozděleny spravedlivě. Majitelé velkých elektráren a tepláren by byli radši, kdyby ty peníze připadly jim. My se ale domníváme, že stát by měl k Modernizačnímu fondu přistupovat nediskriminačně, aby dotace nebyly pouze pro vyvolené," řekl dnes Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, která spolu s Českou geotermální asociací sektor zaštiťuje.

"Náklady na počáteční investice do vrtů jsou obrovské, investor je sám nezvládne. Ve světě se nejlépe osvědčují granty s tím, že jejich část provozovatel v budoucnu vrátí z příjmů za prodej energie, pakliže se vrt ukáže dostatečně vydatný," uvedl dnes Antonín Tym, manažer výzkumného centra RINGEN v Litoměřicích, kde jsou v přípravě geotermálního zdroje v Česku nejdál. Právě v Litoměřicích je umístěn dosud nejhlubší geotermální vrt v Česku hluboký 2,1 kilometru.

Na aktualizaci a zpřesnění podrobných map, které zpřesní potenciál a vhodné lokality pro rozvoj geotermální energie v ČR, začal pak loni pracovat vědecký tým v rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR. Podílí se na něm výzkumníci z ČGS, Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Komory OZE ve spolupráci právě s výzkumnou infrastrukturou RINGEN. Dokončení map je plánováno na červen 2022. "Potřebujeme vyzkoumat a zvolit pro ČR ty nejvhodnější kombinace technologií jímání energie v závislosti na geologických podmínkách," dodal Tym.

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Agrofert zřejmě zdraží potraviny, zatím neví o kolik

11.10.2021 15:03 Skokově zdražují ceny elektřiny a pohonných hmot, Agrofert tak pravděpodobně bude zdražovat. ČTK to…

Související:

Právě se děje

reklama