Česko se hemží "spícími firmami". Představují riziko, upozorňují experti

V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské společnosti Bisnode zhruba 100.000 společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Spící firmy nejčastěji podnikají v podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

V Česku je aktuálně registrováno 501.500 firem, z toho 475.030 společností s ručením omezených a 26.470 akciových společností. Podle interních odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 99.430 firem, tedy zhruba 20 procent z celkového počtu firem v ČR.

"Podle naší metodiky se počet spících firem meziročně snížil o 3483 subjektů, jejich podíl na podnikatelské základně klesl z 21,18 na 19,83 procenta," uvedl analytik Milan Petrák. Největší počet neaktivních společností Bisnode eviduje u firem, které byly založeny v roce 2017 a 2018.

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (25,99 procenta) a Praze (25,33 procenta). Naopak v Moravskoslezském, Pardubickém, Olomouckém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině se podíl neaktivních firem na podnikatelské základně pohybuje kolem 11 procent. Z absolutního pohledu má nejvíc, 55.886 firem, které nevykonávají žádné aktivity, registrované sídlo v Praze.

Jednotlivé obory podnikání se od sebe liší také podílem spících společností. V podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří, úklidových činností či informační činností se podíl neaktivních firem pohybuje kolem 40 procent. Naopak obory inženýrské činnosti, všeobecná ambulantní péče, velkoobchod s obráběcími stroji a ostatními stroji nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem firem, které nevykonávají žádné aktivity.

"Tento stav může být způsoben i tím, že zbavit se firmy vůbec není tak jednoduché, jako pořídit si ji. Poctivá likvidace je totiž drahá, složitá, dlouhá a náročná na profesní odbornost. Odborné firmě zabere i jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zpravidla šest až devět měsíců, u složitějších případů ale nejsou výjimkou i celé roky," řekl ČTK Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies.

Upozornil na to, že i spící firma musí plnit své povinnosti vůči finančnímu, živnostenskému, statistickému úřadu, rejstříkům a evidencím a řadě dalších institucí. Vlastnění či působení v takovéto spící společnosti je navíc rizikem jak pro společníky, tak statutární orgány, ale i jejich případné dědice. Mohou se stát terčem útoku nekalého živlu, který jejich jménem "podniká" a například odebírá zboží, doplnil partner Apogeo Group Tomáš Pacovský.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama