Česko se hemží "spícími firmami". Představují riziko, upozorňují experti

V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské společnosti Bisnode zhruba 100.000 společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Spící firmy nejčastěji podnikají v podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

V Česku je aktuálně registrováno 501.500 firem, z toho 475.030 společností s ručením omezených a 26.470 akciových společností. Podle interních odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 99.430 firem, tedy zhruba 20 procent z celkového počtu firem v ČR.

"Podle naší metodiky se počet spících firem meziročně snížil o 3483 subjektů, jejich podíl na podnikatelské základně klesl z 21,18 na 19,83 procenta," uvedl analytik Milan Petrák. Největší počet neaktivních společností Bisnode eviduje u firem, které byly založeny v roce 2017 a 2018.

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (25,99 procenta) a Praze (25,33 procenta). Naopak v Moravskoslezském, Pardubickém, Olomouckém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině se podíl neaktivních firem na podnikatelské základně pohybuje kolem 11 procent. Z absolutního pohledu má nejvíc, 55.886 firem, které nevykonávají žádné aktivity, registrované sídlo v Praze.

Jednotlivé obory podnikání se od sebe liší také podílem spících společností. V podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří, úklidových činností či informační činností se podíl neaktivních firem pohybuje kolem 40 procent. Naopak obory inženýrské činnosti, všeobecná ambulantní péče, velkoobchod s obráběcími stroji a ostatními stroji nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem firem, které nevykonávají žádné aktivity.

"Tento stav může být způsoben i tím, že zbavit se firmy vůbec není tak jednoduché, jako pořídit si ji. Poctivá likvidace je totiž drahá, složitá, dlouhá a náročná na profesní odbornost. Odborné firmě zabere i jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zpravidla šest až devět měsíců, u složitějších případů ale nejsou výjimkou i celé roky," řekl ČTK Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies.

Upozornil na to, že i spící firma musí plnit své povinnosti vůči finančnímu, živnostenskému, statistickému úřadu, rejstříkům a evidencím a řadě dalších institucí. Vlastnění či působení v takovéto spící společnosti je navíc rizikem jak pro společníky, tak statutární orgány, ale i jejich případné dědice. Mohou se stát terčem útoku nekalého živlu, který jejich jménem "podniká" a například odebírá zboží, doplnil partner Apogeo Group Tomáš Pacovský.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. Minimální mzda vzroste od ledna na 14.600 korun

09.12.2019 17:26 Aktualizováno Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14.600 korun, vláda dnes schválila příslušné…

Milník pro Aero Vodochody: Dnes poprvé vzlétl letoun L-39NG

09.12.2019 16:50 Dnes vzlétl první letoun L-39NG vyrobený firmou Aero Vodochody, který je určen k prodeji. Jedná se…

Zahraniční obchod ČR se přehoupl do přebytku 7,2 miliardy. Loni byl ve…

09.12.2019 15:15 Aktualizováno Zahraniční obchod Česka v říjnu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645…

Zrušit zaručenou mzdu? MPSV a odbory odmítají návrh Hospodářské komory

09.12.2019 15:04 Aktualizováno Hospodářská komora v souvislosti se záměrem vlády znovu nařídit zaměstnavatelům, aby zvýšili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama