Český export může letos klesnout až o 500 mld. Kč, tvrdí asociace

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl klesnout o 500 miliard korun, což je meziročně zhruba 16procentní pokles. Bilance zahraničního obchodu by se mohla propadnout o 80 procent na 20 miliard korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

S těmito výsledky se dá počítat za předpokladu, že hospodářství neochromí další vlna koronaviru a zotaví se německý průmysl. U příležitosti konání Českého exportního fóra to dnes uvedla Česká asociace exportérů.

V případě, že by nastala další vlna pandemie, nebo se nepodařilo oživit německý průmysl, by podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka výpadek exportu mohl být o polovinu vyšší a bilance zahraničního obchodu může skončit v záporných číslech. Na vývoj může podle něj mít vliv i vývoj kurzu koruny, která nyní prudce posiluje.

Koronavirová krize podle Daňka i hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské smazala zhruba čtyřleté období růstu a vrátila Českou republiku v oblasti exportu na úroveň roku 2016. Ztráta produkce v prvním čtvrtletí letošního roku činila 23 miliard, nouzový stav byl přitom vyhlášen až 12. března. Ekonomové podle Daňka za druhé čtvrtletí předpokládají ztrátu kolem 180 miliard korun.

Po koronavirové krizi bude podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda průmysl jiný. Přežijí podle něj jen ti nejsilnější a nejlépe připravení. Česká republika jako malá exportní země musí na změny podle něj reagovat velmi rychle. "Nyní budeme dělat rozhodnutí, za která se budeme další roky zodpovídat. Z našich dobrých a špatných rozhodnutí se píše další díl ekonomie," řekl.

Český export loni dosáhl rekordního objemu zhruba 4,6 bilionu korun po 4,4 bilionu korun v roce 2018. Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

26.02.2021 13:08 Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a…

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26.02.2021 11:36 Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé…

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama