Čeští výrobci roušek jsou připraveni vyrábět miliony kusů měsíčně

Výrobci ochranných roušek a respirátorů jsou připraveni na to, že povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech zvýší zájem o jejich nákup. ČTK to dnes řekl Pavel Malúš z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Podle něj jsou firmy schopny vyrábět téměř neomezeně a produkce by tak měla zvýšenou poptávku zvládnout. Někteří výrobci navíc průběžně navyšují své výrobní kapacity, nyní jsou tak schopni vyprodukovat miliony kusů ochranných pomůcek měsíčně. Více než 3,5násobný růst zájmu producenti zaznamenali už v posledním měsíci.

Od úterý 1. září bude v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy znovu povinné nošení roušek. Dnes o tom rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika.

Výrobci se na růst zájmu, který lze očekávat zejména na podzim a v zimě, podle Malúše už nějaký čas připravují. Investují proto desítky milionů korun do automatizované výroby. Nejde přitom jen o produkci pro domácí trh, firmy očekávají růst zájmu i v zahraničí. "Strop na výrobu není, bude odvislá od poptávky," řekl. To se týká především automatizované výroby, limit podle Malúše existuje u ručně vyráběných ústenek. K tomu totiž firmám chybí více pracovníků.

Například firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku vyrábí na třech výrobních linkách přes pět milionů nanoroušek měsíčně, od září po spuštění čtvrté linky dosáhne produkce zhruba deseti milionů kusů za měsíc. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Martina Piskorová. "O dalším případném navyšování produkce se budeme rozhodovat s ohledem na vývoj situace," řekla Piskorová. Zlínská společnost Spur vyrábějící respirátory s vrstvou nanovlákna i roušky z nanotextilie nyní produkuje měsíčně tři miliony kusů respirátorů FFP2 a milion kusů nanoroušek.

Firma Nanospace má denní výrobní kapacitu 10.000 nanoroušek. Na vyšší zájem je připravená. Výrobu na čas zastavila, protože dokončovala testy, minulý týden obdržela jejich výsledky a nyní počítá s jejich puštěním do prodeje, řekl ČTK obchodní ředitel Nanospace Jiří Kůs.

Textilní společnost CityZen z Chrudimi své nanoroušky, které vyrábí od vypuknutí koronavirové epidemie, vylepšuje. Testování skončí do konce srpna. Budou mít lepší parametry než dosud, řekl dnes ČTK Pavel Hrstka z firmy. Firma má podle něj na skladě zásobu na pokrytí poptávky, pokud by se po nařízení nošení roušek zvýšila poptávka.

"Produkujeme celou dobu co se dá. Naši zákazníci nakupují pořád, pokrýt poptávku nejsme schopni. Pro nás tak nenastává žádná změna," řekl dnes ČTK Ludvík Paseka, ředitel ústecké firmy na výrobu roušek Safety nano protect. "Navýšení kapacity v další šicí dílně řešíme," uvedl. Šitých roušek měsíčně společnost prodá 50.000 až 60.000.

Naopak textilní podniky z Vysočiny, které ČTK dnes oslovila, příliš nepočítají s tím, že šití roušek obnoví. Zabývaly se jím v době nouzového stavu, pak podle nich zájem opadl. Teď čekají, jaký bude mezi odběrateli zájem.

Na případný růst zájmu je připravena zareagovat firma Prusa Research, která vyrábí přes 3D tiskárny ochranné obličejové štíty. "Naše výrobní kapacita je až 150.000 kusu ochranných štítů měsíčně. V případě potřeby jsme schopni výrobu rozjet prakticky okamžitě naplno," uvedl zástupce firmy Martin Bach. Štíty se většinou používají jako dodatečná ochrana především u zdravotníků, vládní nařízení se jich zatím netýká.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Vláda nemusí kurzarbeit od 1. listopadu zavést. Rozhodne stav ekonomiky,…

25.09.2020 12:36 Vláda by od listopadu nemusela nový kurzarbeitu zavést. Jeho využití bude záviset na aktuální…

Příspěvek pro zaměstnávání lidí s handicapem vzroste o 800 Kč

25.09.2020 09:42 Příspěvek od státu na mzdu lidí s handicapem se od října zvýší z 12.800 Kč o 800 korun, po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama