Čeští výrobci roušek jsou připraveni vyrábět miliony kusů měsíčně

Výrobci ochranných roušek a respirátorů jsou připraveni na to, že povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech zvýší zájem o jejich nákup. ČTK to dnes řekl Pavel Malúš z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Podle něj jsou firmy schopny vyrábět téměř neomezeně a produkce by tak měla zvýšenou poptávku zvládnout. Někteří výrobci navíc průběžně navyšují své výrobní kapacity, nyní jsou tak schopni vyprodukovat miliony kusů ochranných pomůcek měsíčně. Více než 3,5násobný růst zájmu producenti zaznamenali už v posledním měsíci.

Od úterý 1. září bude v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy znovu povinné nošení roušek. Dnes o tom rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika.

Výrobci se na růst zájmu, který lze očekávat zejména na podzim a v zimě, podle Malúše už nějaký čas připravují. Investují proto desítky milionů korun do automatizované výroby. Nejde přitom jen o produkci pro domácí trh, firmy očekávají růst zájmu i v zahraničí. "Strop na výrobu není, bude odvislá od poptávky," řekl. To se týká především automatizované výroby, limit podle Malúše existuje u ručně vyráběných ústenek. K tomu totiž firmám chybí více pracovníků.

Například firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku vyrábí na třech výrobních linkách přes pět milionů nanoroušek měsíčně, od září po spuštění čtvrté linky dosáhne produkce zhruba deseti milionů kusů za měsíc. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Martina Piskorová. "O dalším případném navyšování produkce se budeme rozhodovat s ohledem na vývoj situace," řekla Piskorová. Zlínská společnost Spur vyrábějící respirátory s vrstvou nanovlákna i roušky z nanotextilie nyní produkuje měsíčně tři miliony kusů respirátorů FFP2 a milion kusů nanoroušek.

Firma Nanospace má denní výrobní kapacitu 10.000 nanoroušek. Na vyšší zájem je připravená. Výrobu na čas zastavila, protože dokončovala testy, minulý týden obdržela jejich výsledky a nyní počítá s jejich puštěním do prodeje, řekl ČTK obchodní ředitel Nanospace Jiří Kůs.

Textilní společnost CityZen z Chrudimi své nanoroušky, které vyrábí od vypuknutí koronavirové epidemie, vylepšuje. Testování skončí do konce srpna. Budou mít lepší parametry než dosud, řekl dnes ČTK Pavel Hrstka z firmy. Firma má podle něj na skladě zásobu na pokrytí poptávky, pokud by se po nařízení nošení roušek zvýšila poptávka.

"Produkujeme celou dobu co se dá. Naši zákazníci nakupují pořád, pokrýt poptávku nejsme schopni. Pro nás tak nenastává žádná změna," řekl dnes ČTK Ludvík Paseka, ředitel ústecké firmy na výrobu roušek Safety nano protect. "Navýšení kapacity v další šicí dílně řešíme," uvedl. Šitých roušek měsíčně společnost prodá 50.000 až 60.000.

Naopak textilní podniky z Vysočiny, které ČTK dnes oslovila, příliš nepočítají s tím, že šití roušek obnoví. Zabývaly se jím v době nouzového stavu, pak podle nich zájem opadl. Teď čekají, jaký bude mezi odběrateli zájem.

Na případný růst zájmu je připravena zareagovat firma Prusa Research, která vyrábí přes 3D tiskárny ochranné obličejové štíty. "Naše výrobní kapacita je až 150.000 kusu ochranných štítů měsíčně. V případě potřeby jsme schopni výrobu rozjet prakticky okamžitě naplno," uvedl zástupce firmy Martin Bach. Štíty se většinou používají jako dodatečná ochrana především u zdravotníků, vládní nařízení se jich zatím netýká.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

Ruský útok na město Černihiv nezastavíme, přiznal Zelenskyj. Armáda nemá rakety ani vybavení

Ukrajině chybí dostatečná vzdušná obrana k tomu, aby dokázala zastavit ruský útok na město Černihiv na severu země, který si vyžádal již deset obětí na životech. Uvedl to ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy