Cestovní kanceláře čelí dalšímu problému. Pojišťovny řadu z nich odmítají pojistit

Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku desítky cestovních kanceláří, což je více než v minulých letech. Jsou také opatrnější při pojišťování nových. Důvodem je hlavně nepříznivá situaci na trhu v důsledku pádu CK Thomas Cook a opatření proti šíření koronaviru. Proto také některým kancelářím pojistné zdražilo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V letošním roce jsem museli odmítnout tři nově žádající cestovní kanceláře, jedné jsme pojištění neprodloužili," řekl ČTK mluvčí ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Důvodem jsou podle něj špatné obchodní výsledky, nereálné byznys plány, problematická skladba destinací apod. "Vzhledem k mezinárodní situaci v cestovním ruchu jsme nuceni postupovat obezřetně při přijímání nových klientů. Pojištění záruky pro případ úpadku teď pro nové kanceláře sjednáváme pouze ve výjimečných případech," dodal.

U České podnikatelské pojišťovny je aktuálně pojištěno 162 kanceláří, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zhruba o pětinu méně. "Každoročně odmítneme přijmout do pojištění řádově desítky kanceláří," uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

"Aktuálně s cestovními kancelářemi vedeme jednání o tom, jak jim vyjít vstříc s úpravou pojištění tak, abychom je podpořili v obtížné situaci. Může jít například o úpravu parametrů smluv, jako je výše spoluúčasti apod.," upozornil mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. "Vzhledem k vývoji mimořádné situace od konce března 2020 jsme byli nuceni některé zájemce o takové pojištění odmítnout," doplnila Patricia Lepšíková z pojišťovny Slavia.

Pojišťovny některým kancelářím pojistky zdražily. "Ačkoli je český trh z pohledu zajistitelů dlouhodobě stabilní, byli jsme nuceni v některých případech pojistné zvyšovat. Ceny pojistného jsme ale upravovali velmi individuálně, jelikož každá CK má jiná rizika. U některých se nezdražovalo vůbec, u některých naopak více," upozornil Divoký. Obecně se zdražuje proto, že ochota zajišťoven upisovat tento druh rizika je čím dál nižší. Tlak na nárůst cen byl zahájen už krachem CK Thomas Cook před pár měsíci. "Výše tzv. zajistného má totiž zásadní vliv na pojistné," podotkl.

Současná výjimečná situace se odrazila i na pojistném, které však podle Lepšíkové roste pouze mírně. Zajistný trh již dříve přirozeně reagoval na krach CK Thomas Cook, souhlasil Marek. Analýza jednotlivých rizik cestovních kanceláří je tak ještě důkladnější než v minulosti, s tím souvisí i odpovídající cenová politika. Pokud se zhorší hospodářská situace kanceláře vlivem pandemie, může se to kvůli vyššímu riziku projevit i v ceně pojištění, poznamenal.

Tuzemské cestovní kanceláře evidují od minulého týdne velký nárůst prodejů zájezdů do ciziny. Cestovní agentuře Invia prodeje vzrostly trojnásobně, CK Fischer od pátku do středy prodala vyšší stovky zájezdů. Nárůst hlásí také CK Exim Tours, Alexandria a Blue Style. Cestovní kanceláře se už také s podstatnou většinou klientů vypořádaly v případě zrušených zájezdů či storen kvůli šířícímu se koronaviru.

Od roku 2016 platí novela zákona, která ukládá cestovním kancelářím povinnost nejpozději do každého 25. dne následujícího měsíce zaslat pojistiteli vybrané údaje o činnosti CK za předchozí měsíc. Nabízet, prodávat a organizovat zájezdy může v ČR pouze koncesovaná cestovní kancelář. V souladu se zákonem musí být kancelář zajištěna pro případ svého úpadku po celou dobu své činnosti. V posledních letech krachují pouze jednotky CK.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Výdejová okénka fungují více než na jaře. Stravenková firma spustila…

20.10.2020 15:46 Výdajová okénka fungují lépe než na jaře, shodují se v analýzách prvních tří dnů po příkazu zavření…

Koalice bude daň z příjmu řešit. ANO couvá od návrhu 15 procent, oznámila…

20.10.2020 15:43 Aktualizováno Vládní koalice se podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové ještě…

Druhý rok slev v dopravě: Stát zaplatil 4,5 miliardy, zájem o cestování…

20.10.2020 15:38 Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama