Chaos a neefektivnost. Rekonstrukce státu tepe programy na pomoc při koronakrizi

Programům, které nastavila vláda na pomoc lidem postiženým opatřeními proti koronaviru, chybí podle sdružení Rekonstrukce státu (RS) koncepčnost, jednoduchost a možnost měření účinnosti. Z analýzy projektu Nezhasínat, kterou dnes představilo, vyplývá, že až 88 procent z vyhrazených asi 857 miliard korun vláda vyplácí v programech s vážnějšími nedostatky. Některé skupiny pracovníků přitom na pomoc vůbec nedosáhly.

Praha
doporučujeme

Programy, kterých je celkem 30, jsou podle Rekonstrukce státu roztříštěné, je v nich chaos a není jasné, zda se navzájem nevylučují. Zejména programy COVID vyžadovaly velice náročnou přípravu s pomocí účetních, daňových poradců a právníků, což upřednostňovalo silnější a připravenější firmy. Doba vyřízení žádosti přitom činila i tři měsíce, uvedl na dnešní tiskové konferenci analytik sdružení Daniel Vondra. 

Pozitivně jsou naopak podle Rekonstrukce státu hodnoceny programy pro živnostníky, ošetřovné pro OSVČ nebo Antivirus, které byly oproti jiným relativně rychlé a jednoduché. Stát ale podle Rekonstrukce státu zapomenul s pomocí na některé skupiny občanů, například podnikající cizince či v některých programech na zemědělce. Žádný program nezachycuje například také nové a malé společnosti, které mají tři a více zaměstnanců na dohodu, resp. společníků s podílem na zisku, na zaměstnance na překážkách, kteří současně na vedlejší činnost podnikají, či na neziskové organizace.

MF uvedlo, že cílem všech přijatých opatření je kompenzovat hlavní příjem tak, aby se nikdo neocitl zcela bez prostředků. Zaměstnanec na překážkách, který kvůli pandemii nemohl provozovat svou vedlejší živnost, tak dostává náhradu mzdy, pokud má dítě, mohl čerpat ošetřovné. A jako živnostníkovi mu byly odloženy odvodové povinnosti. "Nesouhlasíme ani s argumentem, že bez pomoci zůstali u nás podnikající cizinci. Pokud odvádějí pojistné, mají nárok na kompenzační bonus pro OSVČ jako každý jiný. Stejnou logikou může o bonus žádat i společník s.r.o., pokud je rezidentem s většinou příjmů z ČR," stojí ve vyjádření.

Vláda dosud podle sdružení vypsala podporu v celkové výši 857 miliard korun, z toho přímá podpora činí 141 miliard Kč. Velkou část - 665 miliard Kč - tvoří záruky za úvěr, zbytek je nepřímá podpora, například odpuštění daní. "Přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slíbila až jeden bilion a 190 miliard korun. Pomoc je pomalá. Je to dáno tím, že stát nedůvěřuje občanovi a nechává ho při žádosti prokazovat mnoho skutečností, které už zná," uvedl vedoucí projektu Hlídač státu Michal Bláha.

Podle dat ministerstva financí k 10. červnu celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činila zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. "V mezinárodním srovnání toto číslo řadí ČR mezi země, které na záchranu ekonomiky vynakládají nejvíce. Vedle přímých kompenzací se jednalo i o státní záruky za úvěry a odklady odvodových povinností," uvedlo MF. K 22. červnu činila podle úřadu vyplacená pomoc již 88,4 miliardy korun.

Aby byla pomoc efektivnější, doporučilo sdružení podle Josefa Karlického podmínky programů formulovat srozumitelněji, pomoc vyplácet rychleji, překládat programy podpory alespoň do angličtiny, nastavit jasné a srozumitelné cíle programů a pracovat na digitalizaci služeb státu. Každý program by měla podle něho také doprovodit důvodová zpráva. Do budoucnosti sdružení doporučilo přípravu strategických plánů, které pomohou líp a systematicky zvládnout případnou příští krizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vývojáři počítačových her si mnou ruce. Očekávají obrat přes pět…

05.07.2020 09:48 Český herní průmysl očekává v roce 2020 obrat přes pět miliard. K vysokým číslům jim pomohla i…

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

03.07.2020 16:56 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy