Chytré televize, mobily či hodinky. Většina Čechů plánuje zdokonalit své domácnosti

Až 64 procent Čechů si plánuje příští rok dovybavit domácnost nejčastěji chytrými spotřebiči a dalšími výrobky pro ovládání chytré domácnosti. Vyplývá to z dotazníku, který na vzorku více než 1400 zákazníků e-shopů skupiny Mall Group uskutečnil e-shop s elektronikou CZC.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší část nákupů chytré elektroniky tvoří chytré telefony a televize, následují fitness náramky a chytré hodinky.

Za výrobky do takzvané chytré domácnosti za posledních 12 měsíců utrácela zhruba čtvrtina respondentů, více než polovina z nich pak zaplatila přes deset tisíc korun. Zatímco muži kupovali vybavení do chytré domácnosti, aby ji mohli kontrolovat na dálku, ženy investovaly zejména do chytré bílé elektroniky. Od ní si slibují větší komfort. Více než polovina respondentů na digitální domácnosti oceňuje bezdrátové řešení nebo úsporu peněz.

Chytrá elektronika patří podle obchodního ředitele CZC.cz Tomáše Pilského mezi nejrychleji rostoucí prodejní kategorie. Chytrý telefon je podle něj pro Čechy samozřejmostí a chytré hodinky vlastní téměř polovina zákazníků, kteří nakupují na CZC.cz.

"A teď se velká část snaží vybavit i chytrou domácnost. To potvrzuje i stabilní, více než čtyřicetiprocentní meziroční růst. Z produktů jdou nejlépe na odbyt chytré reproduktory, zabezpečení chytré domácnosti, termostatické hlavice nebo chytré osvětlení," uvedl Pilský. Češi mají ale podle průzkumu z chytré domácnosti i obavy, zejména ze ztráty soukromí. To se týká většinou lidí starších 40 let a mužů.

Firma Avast začátkem letošního roku upozornila, že dvě z pěti českých a slovenských digitálních domácností využívajících tzv. internet věcí mohou být vystaveny kybernetickým útokům. Nejvíce zranitelné jsou vedle routerů zařízení připojená k internetu, tiskárny a síťová úložiště. V ohrožení jsou i bezpečnostní kamery nebo chytré televize.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst minimální mzdy? Nastal nečekaný problém, musí zakročit vláda

18.11.2019 17:49 Aktualizováno Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda.…

Vláda kývla na digitální daň, má zasáhnout internetové giganty

18.11.2019 17:45 Aktualizováno Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google,…

Životní úroveň Čechů? Dohnat Západ je těžší, než se před 30 lety myslelo

18.11.2019 17:36 S názorem, že si Česko z hlediska ekonomické prosperity vede dnes lépe než před rokem 1989,…

OKD zavře další důl. Těžilo se v něm téměř 130 let

18.11.2019 17:15 Aktualizováno Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama