ČNB by měla využít situace a snížit hlavní úrok na nulu, soudí ekonom Dědek

Česká národní banka (ČNB) by měla využít současného prostoru k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížit svůj základní úrok na technickou nulu. Agentuře Bloomberg to dnes řekl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Banka by tak podle něj podpořila fiskální uvolňování. K dalšímu snížení základní sazby už minulý týden vyzval také Aleš Michl, další z členů rady ČNB.

česká národní banka
doporučujeme

"Pořád máme prostor ke snížení úroků, a já si myslím, že bychom jej měli využít," řekl Dědek. "Vzhledem k tomu, že vláda zavádí masivní fiskální podporu, tak by podle mého názoru bylo správné to úsilí podpořit tím, že financování podniků maximálně zlevníme," cituje dnes z rozhovoru agentura Reuters.

Bankovní rada na konci března snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 bodu na jedno procento. Předtím snížila sazby na mimořádném jednání v polovině března, a to o půl procentního bodu. Cílem bylo zmírnit dopady situace způsobené šířením koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

Člen rady ČNB Aleš Michl minulý týden v Mladé frontě Dnes napsal, že navrhne snížit základní úrok na 0,50 procenta. "Je potřeba ještě více zlevnit peníze a zajistit, aby k nim podniky a podnikatelé měli přístup," napsal bankéř. "Žádné záporné sazby však nechci. Dlužník takto nemůže být zvýhodňován proti tomu, kdo spoří a má polštáře na horší časy," poznamenal Michl.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmyslová výroba v ČR klesla o čtvrtinu. Restart je pomalejší, než se…

07.07.2020 11:00 Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční pokles na 25,7 procenta z rekordní úrovně 33…

Zahraniční obchod ČR skončil v květnu v přebytku 1,3 miliardy. Propadl se…

07.07.2020 10:48 Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 1,3 miliardy korun, který byl meziročně o 22…

Úřad práce: Počet uchazečů o zaměstnání je nejvyšší od února 2018

07.07.2020 10:30 Červnový počet uchazečů o zaměstnání - 269.637 je nejvyšší od února 2018, kdy bylo bez práce 280…

Nezaměstnanost v červnu vzrostla na 3,7 procenta, oznámila Maláčová. Krize…

07.07.2020 10:11 Nezaměstnanost v červnu dosáhla 3,7 procenta. Za poslední měsíc se zvedla o 0,1 procentního bodu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy