ČNB podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim. Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Na posledním měnovém jednání 6. května rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Naposledy sazby rada změnila loni 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií loni v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta. Naposledy rada sazby zvýšila právě na únorovém zasedání v roce 2020. Květnová makroekonomická prognóza ČNB počítá se zhruba trojím zvýšením sazeb do konce letošního roku.

K růstu sazeb se přitom vyjádřili v uplynulých dnech někteří členové bankovní rady. Viceguvernéři České národní banky Marek Mora a Tomáš Nidetzký a člen bankovní rady Tomáš Holub se přiklonili k zvýšení sazeb již nyní. ČNB by podle nich měla dát signál, že centrální banka nebude tolerovat vyšší inflaci. Podle dalšího člena rady Vojtěcha Bendy je třeba zvýšit sazby velmi brzy. Naopak další člen bankovní rady Oldřich Dědek uvedl, že ze strany ČNB by bylo rozumnější, kdyby na nadcházejícím měnovém zasedání 23. června ponechala úrokové sazby beze změny s tím, že poslední údaje o inflaci poskytují prostor k tomu vyčkat. Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Údaje byly v souladu s odhady České národní banky v její aktuální květnové prognóze.

"Společným argumentem bankéřů pro donedávna až nepředstavitelně brzké utažení měnové politiky je především aktuální inflace, která se i nadále nachází poblíž tří procent, což je i horní hranice tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle. Nad ním se přitom růst spotřebitelských cen drží již více než dva roky. Nic na tom nezměnila ani současná pandemie," upozornil ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Podle něj ČNB zvýší sazby ve středu a pak ještě jednou nebo dvakrát do konce roku.

"V ekonomice se zjevně kumulují inflační tlaky. Květnová inflace sice klesla pod tři procenta, to ale dočasnými vlivy. Za dané situace se zřejmě většina centrálních bankéřů přikloní k názoru, že je menším rizikem měnově zasáhnout dřív než později. Přes významné rozhodnutí se ale ČNB zřejmě zdrží zásadních komentářů ohledně dalšího výhledu sazeb, a to s odkazem na novou prognózu, která bude zveřejněna začátkem srpna," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj ČNB zvýší sazby v druhém pololetí ještě dvakrát.

"Na červnovém zasedání bude mít bankovní rada první příležitost začít s normalizací měnové politiky a osobně se domnívám, že není důvod tento krok dále odkládat. Pozitivní vývoj pandemie, relativně zvýšená cenová inflace, množství volných peněžních prostředků v ekonomice a počínající nedostatek pracovníků v řadě oborů jsou dnes dostatečně dobrými důvody k tomuto kroku.," uvedl ekonom a partner PwC Petr Kříž.

I podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl. Rovněž podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není důvod pokračovat ve velmi uvolněné měnové politice s ohledem na to, jak nabírá na intenzitě oživení ekonomiky. "První zvýšení úrokových sazeb by mohlo přijít již v červnu, další zpřísnění měnové politiky bude následovat v létě a na podzim," uvedl.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že kroky ČNB směřují k ukotvení inflace na horizontu měnové politiky, což je aktuálně druhá polovina roku 2022. "Avšak zároveň nemůže ani zcela ignorovat současné vzedmutí inflace, a to především s ohledem na ukotvenost inflačních očekávání," uvedl.

Podobně se vyjádřil i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Zvýšení sazeb už nyní v červnu je logické i s ohledem na rizika, která tento krok může přinést. Aktuálně je v celém světě přemíra likvidity, která žene akciové trhy i ceny nemovitostí nahoru. Celosvětově jsou banky více tolerantní vůči inflaci, ale je nutné nyní z rozvolněné pandemické měnové politiky, která byla v době covidu dobrá, vystoupit a přejít do rozumného exitu. Česká národní banka musí pečovat o to, aby se krátkodobé inflační tlaky, které nyní pociťujeme napříč obory, nepřeklopily v dlouhodobé," uvedl.

Zasedání rady se ve středu zúčastní všech sedm jejích členů.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Zdražování se v Česku zastavuje, tvrdí ČNB. Co to ale znamená a co nás čeká dál?

Česká veřejnost, která je zvláště v poslední době ovlivněna zhusta často populistickými výkřiky o „šílené“ drahotě v tuzemsku, dostala od nejvyšší autority v zemi, která má hlídat cenovou a měnovou stabilitu, totiž centrální banky, jasnou odpověď na podobné pokřiky. Česká národní banka totiž během listopadu 2023 uvedla, že se zdražování zastavuje. Podle nejvyššího finančního regulátora se ceny v Česku v posledních devíti měsících zvedly minimálně. Co ale bude dál? 

Více souvisejících

ČNB

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy