ČNB ponechá úrokové sazby beze změny, shodují se analytici

Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň ale nevylučují, že by sazby mohla začít zvyšovat od poloviny příštího roku. Nejnovější odhady totiž díky očekávanému očkování proti koronaviru a dopadům daňového balíčku počítají s rychlejším ekonomickým oživením.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
doporučujeme

Na posledním měnovém jednání na počátku listopadu rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

"Jedna věc je jistá - ČNB na svém nejbližším zasedání nezmění nastavení své politiky. Zasedání tak bude o zvažování budoucích scénářů a vysílání signálů, kdy a v jakém směru by ke změně politiky mohlo dojít," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj zřejmě rada v první polovině příštího roku se sazbami hýbat nebude. "V UniCredit nadále předpokládáme první zvýšení sazeb v posledním čtvrtletí 2021," dodal.

Na počátku listopadu guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že většina bankovní rady ČNB se domnívá, že zvyšování úrokových sazeb k normálu bude vyžadovat více času, než předpokládá nová prognóza centrální banky. Ta počítá nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb následovanou jejich postupným růstem příští rok. Podle Rusnoka nelze vyloučit, že sazby se nebudou zvyšovat celý příští rok.

"Příznivější ekonomický výhled společně s novým daňovým balíčkem povedou k rychlejšímu růstu ekonomiky, vyšší inflaci, a tudíž i patrně k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. V tuto chvíli tak předpokládáme alespoň dvojí zvýšení sazeb v druhé polovině roku 2021. Daňový balíček v současné podobě tak patrně povede k rychlejšímu utahování měnové politiky v příštím roce," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ve čtvrtek podle něj ale rada ponechá úrokové sazby beze změny.

Ani analytik společnosti Akcneta Miroslav Novák neočekává od prosincového zasedání rady významnější změny. "Argumenty pro další uvolnění měnové politiky postupně vyprchávají a momentálně je krajně nepravděpodobné, že by se bankovní rada touto cestou vydala. Na druhé straně ještě rozhodně nenazrál čas na to, aby se centrální bankéři opravdu vážněji zabývali diskuzí o zpřísňování měnových podmínek. Pokud se nestane nic mimořádného, tak se nadcházející tři zasedání bankovní rady ponesou v podobném duchu," uvedl.

I Novák se domnívá, že daňový balíček může příští rok vyvíjet tlak na růst inflace. "Zároveň však v posledních týdnech došlo k významnějšímu posílení koruny a další posilování české měny je poměrně pravděpodobné i v nadcházejících čtvrtletích. Silnější koruna by tak v příštím roce mohla částečně neutralizovat expanzivní rozpočtovou politiku a tlumit tak potřebu zvyšovat úrokové sazby," dodal.

Měnového zasedání bankovní rady se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama