ČOI loni při kontrole slev zjistila chyby u 43 procent obchodníků

Česká obchodní inspekce (ČOI) při loňských kontrolách slevových a výprodejových akcí zjistila pochybení u 43 procent prodejců. Nejčastěji porušovali zákon o ochraně spotřebitele. Za zjištěné prohřešky inspekce uložila pokuty za 32 milionů korun. ČTK to dnes sdělili zástupci inspekce. Za rok 2018 činily pokuty při slevách rekordních 41,7 milionu korun, o rok dříve byly ve výši 24 milionů.

Výprodeje, slevy
doporučujeme

Česká obchodní inspekce se loni zaměřila na dodržování zákonů v rámci nabídky zboží ve slevě při téměř 4400 kontrolách a porušení zákonů zjistila ve 1891 případech. "Obchodníci obvykle neinformují spotřebitele řádně o cenách nebo deklarovaná cena v letáku nebo v regálu často neodpovídá ceně naúčtované u pokladny," jmenoval pochybení prodejců ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Porušení poctivosti prodeje zjistili inspektoři ve více než 600 případech, většinou se ho obchodníci dopouštěli tím, že nesprávně účtovali zboží. Ve stejném počtu případů podle ČOI porušili i povinnost informovat spotřebitele v souladu s cenovými předpisy.

V téměř 300 případech prodejci nedali zákazníkovi doklad o zakoupení výrobku nebo ho dali, ale neměl stanovené náležitosti. Ve více než 200 případech inspektoři zjistili, že u výrobků chybí informace v češtině.

Při kontrolách inspekce zjistila ale i porušení zákonů, která slev jako takových netýkala. Například ve 223 případech bylo porušeno evropské nařízení o názvech textilních vláken a označování materiálového složení textilních výrobků.

Témata: čoi | slevy | Obchody | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V provozu zůstalo 43 procent restaurací a kaváren. Většina zavřela

28.10.2020 14:22 Po dvou týdnech od uzavření prostor restaurací či kaváren, které nyní mohou fungovat pouze…

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

27.10.2020 21:01 Aktualizováno Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem…

Opozice kritizuje, jak Babiš navrhuje zrušení superhrubé mzdy

27.10.2020 14:56 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) i TOP 09 kritizují způsob, jakým premiér…

Zákaz nedělního prodeje je nesmysl. Zaměstnanci přijdou o peníze a lidé se…

27.10.2020 14:00 ROZHOVOR – Ostře se vymezil proti rozhodnutí vlády, která v rámci vyhlášení dalších restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama