ČOI ve druhém čtvrtletí odhalila tři případy diskriminace

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí letošního roku tři případy diskriminace spotřebitelů, o jeden méně než v prvním kvartále. Inspektoři udělali od začátku dubna do konce června 134 kontrol, při kterých kromě diskriminačního jednání zjistili i 31 dalších případů porušení právních předpisů. Celkem uložili deset pravomocných pokut za 242.000 korun.

čoi
doporučujeme

Podezření z diskriminačního jednání čelí jeden z obchodních řetězců, který na webových stránkách uváděl, že registrace do věrnostního programu je možná pouze pro zákazníky starší 18 let. Za diskriminační jednání ČOI považuje také odlišnou výši vodného pro obyvatele s trvalým pobytem a pro lidi s jiným než trvalým pobytem. Rozdíl v cenách byl dvojnásobný v neprospěch lidí bez trvalého pobytu.

Třetí podezření z diskriminace spotřebitele kontroloři konstatovali u provozovatele serveru, který smazal inzerát, ačkoliv jiné inzeráty s obdobným textem neodstranil.

Součástí kontrol bylo také prověřování dalších právních předpisů, jejich porušení bylo v 31 případech. "Nejčastěji, v 11 případech, byly zjištěny nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele ČOI zjistila v menším rozsahu.

V souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním nabyly právní moci ve druhém kvartále tři pokuty celkem za 175.000 Kč. Všechny se vztahovaly ke kontrolám provedeným v roce 2019.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Vláda nemusí kurzarbeit od 1. listopadu zavést. Rozhodne stav ekonomiky,…

25.09.2020 12:36 Vláda by od listopadu nemusela nový kurzarbeitu zavést. Jeho využití bude záviset na aktuální…

Příspěvek pro zaměstnávání lidí s handicapem vzroste o 800 Kč

25.09.2020 09:42 Příspěvek od státu na mzdu lidí s handicapem se od října zvýší z 12.800 Kč o 800 korun, po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama