Continental Barum vyrobil méně pneumatik, než plánoval. Odbyt je kvůli koronakrizi slabší

Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum vyrobil letos zhruba 16,56 milionu plášťů pro osobní vozy, což je o 3,5 milionu méně, než původně plánoval. Na poklesu výroby se podepsala podle zástupců společnosti pandemie koronaviru - na jaře byl menší odbyt, na podzim se firma potýkala s nedostatkem pracovníků.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokles byl i u výroby pneumatik pro nákladní auta, nebyl ale tak značný. Podnik jich vyrobil téměř 1,3 milionu oproti původně plánovaným 1,5 milionu, informovala dnes ČTK mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.

"Letošní pandemie nemoci covid-19 zcela změnila plánovaný vývoj výhledu výrob a z důvodu ztráty odbytu nemohlo dojít k výrobě všech plánovaných plášťů ve všech výrobních segmentech. Jarní vlna téměř zastavila výrobu osobních plášťů. Přitom virus samotný se zaměstnanců tehdy téměř nedotknul. Na podzim byla situace odlišná, neboť poptávka dovolovala jet výrobě naplno, ale výrobní provozy se potýkaly s vyšší nemocností a absencí, a to nejen související s covidem-19," uvedla mluvčí.

Pro letošní rok měla firma v plánu vyrobit více než 20 milionů osobních plášťů. Celkově za celý kalendářní rok vyrobila přes 16,56 milionu osobních pneumatik. "Pro příští rok je momentálně naplánováno vyrobit 19 milionů osobních a vysokorychlostních plášťů," uvedla Feiferlíková.

Nepravidelné odstávky se dotkly i výroby nákladních a industriálních plášťů, také tam byla výroba nucena střídavě zastavovat a znovu se rozjížděla. Oproti původnímu plánu se vyrobilo o 14 procent nákladních plášťů méně a u industriálních o 19 procent, což v konečném důsledku nejsou podle mluvčí společnosti tak velká čísla. "V kategorii nákladních plášťů se celkem vyrobilo téměř 1,3 milionu kusů oproti původně 1,5 milionu plánovaných. Pro rok 2021 je plánováno vyrobit 1,5 milionu nákladních pneumatik, stejně jako tomu bylo pro tento rok. Původně bylo letos plánováno vyrobit 159.000 industriálních pneumatik. Ve finále to bylo o skoro 30.000 méně a pro příští rok je plánováno vyrobit 137.000 těchto speciálních a průmyslových plášťů," dodala mluvčí.

Koronavirová krize se dotkla i výroby vulkanizačních forem. Z plánovaného počtu 1300 vulkanizačních forem pro osobní pláště jich bylo vyrobeno pouze 1125 kusů. V podobném poměru poklesla i výroba lamel a modelů. Tuto část výrobního závodu čekají příští rok velké investice. "V roce 2021 nás čeká zahájení rekonstrukce naší hlavní budovy a přestěhování výroby modelů do haly vedlejší. To vše za plného provozu a standardního plnění našich činností či úkolů," uvedl ředitel Výroby forem Continental Ladislav Velič.

Společnost je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji, pracuje v ní zhruba 5200 lidí. Continental Barum měl loni podobně jako o rok dříve tržby 55,8 miliardy korun. Zisk po zdanění klesl o 18 procent na 2,5 miliardy korun. Společnost je od roku 1993 součástí koncernu Continental.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama