ČR má obrovské výdaje kvůli covid-19. Hamáček je pro zvýšení rozpočtového schodku

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podpoří návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zvýšit kvůli dopadům šíření koronaviru schodek státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekl to dnes novinářům po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu. Ministryně navrhne další zvýšení schodku na dnešním jednání vlády.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ministerstvo financí
doporučujeme

Na konci března Sněmovna kvůli epidemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun, z původně plánovaných 40 miliard korun před pandemií. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

"Já jsem od začátku říkal, že ta reakce na ekonomické propady a dopady epidemie musí být dostatečně robustní a razantní," uvedl Hamáček. Stát má podle něj obrovské výdaje spojené s nákazou covid-19 a peníze je potřeba získat. Na vládě bude proto pro návrh hlasovat. "Ale jde nám o to, aby se ty prostředky, které se tímto způsobem vygenerují, tak aby také velmi rychle odešly k těm, kteří je potřebují," dodal ministr.

Hamáček chce více diskutovat o programech COVID s ministerstvem průmyslu a obchodu, protože podle něj není míra úspěšnosti žadatelů o podporu taková, jakou by v době nákazy očekával. Podle vyjádření ředitele odboru strategie a marketingu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Michala Pluty z konce minulého týdne byla většina žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID I pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem zamítnuta. Program COVID II, do kterého byly zapojeny komerční banky, si ale již vede lépe.

Program COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ČMZRB, která za půjčky podnikatelům ručí až do výše 80 procent. Maximální délka záruky bude tři roky. V první vlně banka přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. V pokračování programu obdržela 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Živnostníci a malí a střední podnikatelé mohli žádat o bezúročné půjčky do 15 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy