Čtyři pětiny zaměstnanců nemohou pracovat z domova

Téměř čtyři pětiny (79 procent) zaměstnanců v Česku nemají možnost pracovat z domova. Ať již proto, že firmy svůj provoz takové možnosti nepřizpůsobily, nebo protože povaha jejich činnosti práci z domova neumožňuje. Jde například o pracovníky ve výrobě a stavebnictví, řidiče nebo lékaře. Pro většinu firem by tak případná karanténa v souvislosti s šířením koronaviru představovala vážný problém. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, která poskytuje služby na pracovním trhu.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Právě práce z domova je přitom nejčastějším opatřením firem pro zaměstnance, kteří byli v rizikových oblastech. Například Vodafone po vzoru mateřské Vodafone Group zakázal cestování do rizikových oblastí a zavedl domácí karanténu v délce 14 dní, pokud se zaměstnanec vrátí ze severní Itálie. "To ale pro fungování firmy není problém, práce z domova je ve Vodafonu zcela běžná. V návaznosti na zprávy z poboček Vodafonu v jiných zemích se ale přesto připravujeme i na další krizové scénáře, například omezení provozu, což už se dotklo společnosti Vodafone Italia," uvedl mluvčí Ondřej Luštinec.

Podle analytika LMC Tomáše Ervína Dombrovského firmy, které práci z domova umožňují, fungují v pružnějším režimu, ale zároveň ještě zcela neodbouraly potřebu setkávání naživo. Případná karanténa by proto zkomplikovala situaci i u nich. Mohla by ale k zavedení práce z domova přimět i ty firmy, které s touto možností váhají.

"Ekonomické dopady případných opatření souvisejících s koronavirem je těžké vyčíslit a záležely by na rozsahu případné karantény. Mohly by ale znamenat dramatický pokles produkce, jak vidíme v Číně," podotkl Dombrovský.

Pokles produkce v Číně se v Česku projevuje zatím jen omezeně. Velcí prodejci počítačů a elektroniky mají dostatečné zásoby a výpadky očekávají až v řádu týdnů nebo měsíců. Aktuálně se potýkají hlavně s nedostatkem respirátorů a gelových desinfekcí. "Menší firmy dovážející hardwarové komponenty z Číny, z řad našich klientů, se potýkají s výpadkem dodávek zhruba několika týdnů, a hlavně situace v továrnách a distribučním řetězci stále prý není na původním stavu. Není tedy úplně jasné, kdy se opět obnoví. Problematika koronaviru tedy určitě české firmy ovlivňuje a způsobuje jim problémy," řekl ČTK ředitel IT společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ale zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy a podniky si příští rok za elektřinu zřejmě připlatí, oznámil ERÚ

30.11.2020 12:32 Aktualizováno Firmám a podnikům na rozdíl od domácností příští rok zřejmě poroste cena elektřiny. Vyplývá to z…

Senát bude o daňovém balíčku rozhodovat 10. prosince. Pravděpodobně ho…

30.11.2020 11:08 Senát bude o daňovém balíčku a jeho očekávaných úpravách rozhodovat ve čtvrtek 10. prosince. Termín…

České e-shopy si mnou ruce. Tržby během Black Friday meziročně vzrostly o…

30.11.2020 11:05 Tuzemským e-shopům vzrostly během uplynulé slevové akce Black Friday tržby oproti loňsku v průměru…

Dluhy českých domácností u bank stouply na 1,842 bilionu

30.11.2020 11:02 Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama