Státní agentury se asi přestěhují, ministerstvo se pře s Hospodářskou komorou

Agentury CzechTrade a CzechTourism se pravděpodobně přestěhují do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. Informace vyplývají z materiálů k vládnímu bodu pondělního programu jednání kabinetu. Hospodářská komora dnes označila navrhované spojení státních agentur za "výkřik do tmy". Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v reakci označil její vyjádření za velmi překvapivé.

Přidejte svůj názor

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory
doporučujeme

Cílem projektu užšího propojení agentur je podle ministerstva mimo jiné nabídnout podnikatelům služby státních institucí na jednom místě. Projekt počítá také se sloučením agentur CzechTrade a CzechInvest. Havlíček proto musí připravit návrh novely zákona o podpoře malého a středního podnikání.

Plánované spojení agentur dnes ostře zkritizovala Hospodářská komora (HK). "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v dnešní tiskové zprávě.

Vládní materiál podle ní například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. "Hospodářská komora proto na základě zpětné vazby od podnikatelů, kterou průběžně monitoruje, prosazuje, aby podporu zahraničního byznysu řídily výhradně ekonomické sekce českých velvyslanectví," sdělila komora. Dodala, že vládní materiál navíc nemohla oficiálně připomínkovat.

Havlíček výtky odmítá, vyjádření komory má za velmi překvapivé. Podle něj byla o sestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism informována na poslední Radě pro exportní strategii, která koncepci sestěhování agentur přijala. "Návrh HK, aby podporu zahraničního byznysu řídily výhradně ekonomické sekce českých velvyslanectví, je naprosto skandální. HK fakticky navrhuje likvidaci dvacet let budované sítě CzechTrade na podporu malých a středních exportérů," sdělil dnes ČTK Havlíček. "Kategoricky říkám, že to nepřipadá v úvahu a překvapuje mě, že někdo, kdo tvrdí, že hájí zájmy malých a středních podniků s tím může vůbec přijít," dodal.

MPO dříve jako nové sídlo agentur uvádělo komerční objekt MayHouse na Pankráci. Po porovnání obou variant ale vyšla budova ve Štěpánské jako nákladově výhodnější a navíc trvalé řešení. Sestěhování musí schválit vláda.

Vytvoření ústředí státních agentur ve Štěpánské by mělo podle odhadů uspořit 33,8 milionu korun za deset let. V případě budovy MayHouse by naopak šlo o zvýšení výdajů o 89,1 milionu korun za stejné období. Ve Štěpánské kromě CzechInvestu sídlí Česká obchodní inspekce. Její zaměstnanci by se měli přesunout do státní budovy Dittrichova a Gorazdova místo pracovníků CzechTrade a MPO. Sídlo agentur bude pojmenováno Czech House.

Pro případ společného působení agentur ve Štěpánské by byla nutná rekonstrukce budovy. Plánována je delší dobu a bude hrazena z Fondu reprodukce dlouhodobého majetku. V letošním roce by měla začít také oprava objektu v Dittrichově ulici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Urgentní výzva vládě: Hudební scéna žádá půjčky nebo změny DPH

04.04.2020 12:55 Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru,…

Aukro: Prodej zdravotnických pomůcek stoupl o desítky tisíc procent, zájem…

04.04.2020 12:03 Aukční portál Aukro zaznamenal letos v březnu nárůst prodeje roušek, respirátorů, dezinfekčních…

Nákaza u zaměstnanců v první linii je pracovní úraz, tvrdí právní tým…

04.04.2020 09:44 Zdravotníci a další pracovníci, kteří v době karantény chodí do zaměstnání, mají v případě nákazy…

ČOI: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje o svátcích

03.04.2020 17:01 Aktualizováno Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200…

Související:

Právě se děje

Další zprávy