Další nesmyslné nařízení vlády? Zákaz prodeje v neděli se může vymstít

Výpadek nedělního prodeje další dny nenahradí. Potravinářské řetězce tak očekávají negativní dopad nového vládního opatření na svůj obrat. Někteří zástupci obchodních sítí předpokládají vyšší koncentraci lidí v sobotu a pondělí. Další se predikcím vyhýbají, doufají, že se lidé budou chovat v zájmu vlastního zdraví i zdraví svých nejbližších. Vyplývá to z ankety ČTK mezi potravinářskými sítěmi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda v pondělí rozhodla, že maloobchodní prodejny, které mají výjimku z restrikcí a mohou mít otevřeno, budou muset od středy zavírat ve 20:00, v neděli nebudou moci být vůbec v provozu. Opatření bude platit od středy do konce nouzového stavu.

Zkušenosti se zavírací dobou ve vybrané svátky podle ředitele komunikace obchodů Albert Jiřího Marečka ukazují, že předzásobení nedokáže nahradit prodeje v samotný den a výpadek prodejní špičky, kterou podle něj neděle je. Za šťastné nepovažuje ani omezení otevírací doby v další dny. "Řada zákazníků chodila na nákupy právě ve večerních hodinách a využívala delší otevírací doby k tomu, aby se vyhnuli kontaktu s ostatními," uvedl.

Kaufland podle své mluvčí Renaty Maierl očekává, že uzavření v neděli bude mít negativní vliv na obrat. Neočekává ale žádné provozní komplikace. Opatření vlády vnímá jako krok vlády ke zmírnění šíření koronaviru. "Věříme, že stejně budou toto opatření vnímat a respektovat i zákazníci a zaměstnanci," řekla Maierl.

V obchodech Penny se novým nařízením sjednotí provozní doba. Ve větších městech byly prodejny podle mluvčího společnosti Tomáše Kubíka otevřeny do 21:00, naopak v menších standardně zavíraly ve 20:00. "Nechceme v tuto chvíli predikovat nákupní chování. Například zkušenost z jara, kdy byla situace obdobná, nám říká, že lidé nakupovali méně často a větší objemy," dodal Kubík.

Globus v reakci na vládní opatření upravil provozní dobu svých hypermarketů, která nyní bude od 07:00 do 20:00. Uzavření obchodů v neděli podle mluvčí společnosti Lutfii Volfové zvýší koncentraci zákazníků v pátek a sobotu. Vyzývá proto lidi, aby chodili nakupovat pouze v jednom, nikoliv ve dvou, jak stanovilo vládní nařízení. Nabádá také k využívání nákupních skenerů, díky kterým mohou zákazníci zkrátit čas nákupu až o desítky minut.

Košík.cz předpokládá, že zákaz nedělního prodeje přivede více zákazníků k nákupu potravin on-line. Podle mluvčího firmy Františka Brože je to ale jen jeden den, dynamika podle něj tak bude podobná jako v případě středečního svátku a zájem se rozprostře na okolní dny. Kdo bude chtít nákup doručit přímo v neděli, neměl by podle něj s objednávkou otálet. Vyšší poptávka se dá předpokládat především v regionech, uvedl.

Nová vládní opatření nepřispějí podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy k menší koncentrací lidí nepřispějí. Dá se očekávat pravý opak. Vyplývá to podle něj ze zkušeností dalších zemí, která opatření už v minulosti zavedla. Logické by podle něj naopak bylo provozní dobu prodlužovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manipulace cen na Black Friday? Porovnávejte zboží, reálné slevy činí v…

24.11.2020 18:02 Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový…

Hromadné propouštění v září a říjnu oznámilo 41 firem, o práci přijde 3100…

24.11.2020 17:16 V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 15:31 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

CzechTourism: Japonci či Korejci mají zájem navštívit Česko, pomoc…

24.11.2020 14:56 Aktualizováno Turisté z Japonska či Jižní Koreje mají nadále zájem, až to situace dovolí, navštívit Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama