Dáme jídlo: Objednávek na Štědrý den bylo letos dvakrát víc než loni

Češi na Štědrý den uskutečnili přes rozvozovou službu Dáme jídlo dvakrát více objednávek než loni 24. prosince. Ve srovnání s předminulým rokem dosáhly letošní objednávky téměř čtyřnásobku. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ní rozvoz pravděpodobně využilo mnoho lidí, kteří jinak vyrážejí na štědrovečerní jídlo do restaurací. Lidé si častěji než jindy vybírali české pokrmy, které se v podílu objednávek zařadily na druhé místo za pizzu. Obvykle přitom česká kuchyně bývá až čtvrtá v pořadí. Více objednávek než loni očekává Dáme jídlo také na Silvestra a Nový rok.

Pizzu si podle údajů Dáme jídlo vybral na Štědrý den každý pátý zákazník. Mezi objednávkami převažovala, ale ve srovnání s běžnými dny byl její podíl nižší. Na polovinu obvyklé hodnoty se propadl podíl objednávek z rychlého občerstvení. U českých pokrmů nechyběly tradiční jídla jako kapr nebo řízek s bramborovým salátem. Vyšší zastoupení měl 24. prosince v objednávkách také alkohol, mimo jiné například české pivo.

Na Štědrý den zesílila také koncentrace rozvozu ve velkých městech. Podíl Prahy na celkovém počtu objednávek se ve srovnání s obvyklým pracovním dnem zvýšil o více než polovinu. Oproti předchozím rokům vzrostl počet objednávek v Jihomoravském kraji, což lze podle Dáme jídlo přičítat hlavně silnému zájmu zákazníků v Brně. "Větší koncentrace objednávek do velkoměst je na Štědrý den dána tím, že v nich ve svátek zůstává otevřených více restaurací než v regionech. Důvodem je mimo jiné také spotřebitelské chování obyvatel ve větších městech, kteří jsou obecně zvyklí více objednávat on-line," uvedl ředitel marketingu Dáme jídlo Břetislav Stromko.

Vyšší zájem firma předpokládá také na přelomu roku, kdy poptávka meziročně roste přibližně o polovinu a letos by mohla ještě narůst.

Stravovací zařízení mohou z rozhodnutí vlády v boji proti koronaviru občerstvení prodávat jen přes výdejní okna, a to mezi 05:00 a 20:59. Další možností prodeje je rozvoz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama