Daně se mění. Češi si připlatí za alkohol a cigarety, klesá DPH na teplo

Od dnešního dne stoupla spotřební daň z tabákových výrobků a lihovin, které tak zřejmě zdraží. Zároveň se zvýšilo zdanění loterií a poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobil na 2000 korun. Vyplývá to z vládního daňového balíčku, který dnes nabyl účinnosti.

Alkohol

Spotřební daň v případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu stoupla z 57 korun na 64,50 koruny. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupla zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí je tak růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.

Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Mezi její argumenty patří i to, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější. Opozice kabinet během projednávání ve Sněmovně obviňovala, že mu jde jen o hledání peněz do státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k tomu ve Sněmovně řekla, že vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy veřejných rozpočtů, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy.

V případě zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí vláda argumentuje inflací i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.

Daňový balíček schválený ke konci loňského roku dále počítá také s vyšším zdaněním loterií z 23 procent až na 35 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni. Loterijní společnost Sazka už se kvůli zvýšení sazby daně obrátila se stížností k Evropské komisi. Nově také podléhají 15procentní dani příjmy z hazardních her nad jeden milion Kč.

Soubor změn daňových zákonů obsahuje i nová pravidla daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven. Nově jsou uznatelné jen do výše podle směrnice Solvency II a rozdíl mezi současnou a novou úrovní budou muset pojišťovny zdanit. Tato změna patřila k nejvíce kritizovaným částem balíčku. Varovala před ní Česká asociace pojišťoven, která tvrdí, že jde o trest pro obezřetné pojišťovny. Ministryně financí však trvá na tom, že odstraňuje nesystémovou výjimku, kterou žádný jiný sektor nemá.

Od daně z nemovitých věcí jsou také osvobozeny skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy, mokřady, pokud bude tento prvek evidován v evidenci ekologicky významných prvků.

Začíná platit snížená sazba DPH na teplo, pokles cen nepřinese

Dnešním dnem začíná platit snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) u dodávek tepla. Klesla z 15 na deset procent. Výrazný pokles cen změna podle firem nepřinese, má ale pomoci tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.

"Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti udržet," uvedl už dříve předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela. Podotkl, že zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy Kč, v roce 2019 to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy korun a letos až 13 miliard korun.

S návrhem na snížení DPH u dodávek tepla a chladu přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran. Varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů. Například Pražská teplárenská uvedla, že zvýší ode dneška ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně podle ní ale lidé zdražení ve svých rozpočtech nepocítí.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů tepla. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

20.06.2021 20:49 Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele,…

Související:

Právě se děje