Daně se mění. Češi si připlatí za alkohol a cigarety, klesá DPH na teplo

Od dnešního dne stoupla spotřební daň z tabákových výrobků a lihovin, které tak zřejmě zdraží. Zároveň se zvýšilo zdanění loterií a poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobil na 2000 korun. Vyplývá to z vládního daňového balíčku, který dnes nabyl účinnosti.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Alkohol
doporučujeme

Spotřební daň v případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu stoupla z 57 korun na 64,50 koruny. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupla zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí je tak růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun.

Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Mezi její argumenty patří i to, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější. Opozice kabinet během projednávání ve Sněmovně obviňovala, že mu jde jen o hledání peněz do státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k tomu ve Sněmovně řekla, že vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy veřejných rozpočtů, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy.

V případě zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí vláda argumentuje inflací i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.

Daňový balíček schválený ke konci loňského roku dále počítá také s vyšším zdaněním loterií z 23 procent až na 35 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni. Loterijní společnost Sazka už se kvůli zvýšení sazby daně obrátila se stížností k Evropské komisi. Nově také podléhají 15procentní dani příjmy z hazardních her nad jeden milion Kč.

Soubor změn daňových zákonů obsahuje i nová pravidla daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven. Nově jsou uznatelné jen do výše podle směrnice Solvency II a rozdíl mezi současnou a novou úrovní budou muset pojišťovny zdanit. Tato změna patřila k nejvíce kritizovaným částem balíčku. Varovala před ní Česká asociace pojišťoven, která tvrdí, že jde o trest pro obezřetné pojišťovny. Ministryně financí však trvá na tom, že odstraňuje nesystémovou výjimku, kterou žádný jiný sektor nemá.

Od daně z nemovitých věcí jsou také osvobozeny skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy, mokřady, pokud bude tento prvek evidován v evidenci ekologicky významných prvků.

Začíná platit snížená sazba DPH na teplo, pokles cen nepřinese

Dnešním dnem začíná platit snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) u dodávek tepla. Klesla z 15 na deset procent. Výrazný pokles cen změna podle firem nepřinese, má ale pomoci tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.

"Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti udržet," uvedl už dříve předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela. Podotkl, že zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy Kč, v roce 2019 to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy korun a letos až 13 miliard korun.

S návrhem na snížení DPH u dodávek tepla a chladu přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran. Varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů. Například Pražská teplárenská uvedla, že zvýší ode dneška ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně podle ní ale lidé zdražení ve svých rozpočtech nepocítí.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů tepla. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Havlíček chce snížit počet kontrol podnikatelů

18.02.2020 14:53 Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce podnikatelům snížit počet…

Letiště Praha hodlá koupit pozemky za 1,59 miliardy. Poslední slovo bude…

18.02.2020 10:48 Letiště Praha koupí u ruzyňského letiště pozemky za 1,59 miliardy korun. Jde o 42,5 hektaru, které…

Microsoft ČR loni zvýšil zisk na 176 milionů korun

18.02.2020 10:39 Česká pobočka softwarové společnosti Microsoft zvýšila ve fiskálním roce končícím loni 30. června…

Daňové přiznání: Termín pro odevzdání se kvapem blíží. Kdy hrozí sankce?

17.02.2020 16:19 Lidé a firmy zatím odevzdali 152.427 daňových přiznání za loňský rok. Z toho fyzické osoby podali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama