Davy na otevření pražských obchodních center nečekaly, IKEA omezila kapacitu

Davy na otevření pražských obchodních center dnes ráno nečekaly. Lidé, kteří po zahájení provozu přišli, mířili hlavně do salonů krásy, pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Přestože v nákupních centrech musejí nadále zůstat zavřené dětské koutky, mezi prvními do vybraných center dorazili rodiče s malými dětmi, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

Češi nakupují v době koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

V pražské Galerii Butovice začal provoz klidně, v obchodech téměř žádní zákazníci nebyli. Prodejci je vesměs s úsměvem vyhlíželi před prodejnami.

Větší pohyb byl v nedaleké Metropoli Zličín. Před centrem lidé vybírali vánoční stromky či jmelí. Uvnitř centra měli plné ruce práce manikérky, kadeřnice a holiči. Více zákazníků bylo v prodejně s bytovými a dekoračními předměty. U vstupů do všech obchodů visí informace, kolik lidí v ní může najednou nakupovat. Vláda stanovila limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Do menších prodejen se tak zpravidla vejde kolem deseti lidí, do těch větších je to až kolem stovky zákazníků.

Větší ruch byl hodinu po otevření u obchodního domu IKEA na Zličíně, kdy se v něm podle informací na webu společnosti nacházelo kolem 800 zákazníků. IKEA omezila kapacitu svých poboček, konkrétně na Zličíně může v jednu chvíli nakupovat nejvýš 1050 lidí. Nábytkářský řetězec zákazníky vyzval, aby přicházeli hlavně za cílenými nákupy, pokud možno bez dětí. Stejně jako do obchodních center ale i tam přišlo mnoho rodičů s dětmi.

Žádné větší fronty zatím nevznikají ani v dalším pražském obchodním domě Arkády Pankrác. "Už v ranních hodinách jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost centra, parkoviště bylo velmi brzy téměř zaplněné. Na druhou stranu ale vše funguje tak, jak má, a to i díky opatřením, která jsme udělali před otevřením. Jednotliví nájemci jsou jednak dobře připraveni a vše zvládají, organizují si počty zákazníků v provozovnách a prodejnách. Pomáhá i navýšená kapacita ostrahy, jejíž pracovníci kontrolují dodržování rozestupů, nošení roušek a používání dezinfekce na všech patrech našeho centra," uvedla ředitelka centra Denisa Gálová.

Na Sofijském náměstí v pražských Modřanech stála dopoledne fronta asi 20 lidí před prodejnou sítě Pepco, která nabízí oblečení a výrobky pro domácnost. "Jdu se podívat na nějaké zimní oblečení pro malého syna, mají je tady často levné," řekla ČTK zákaznice Jitka. U dalších dosud zavřených obchodů na náměstí se fronty netvořily.

Všechny obchody se dnes po zhruba šestitýdenní nucené pauze mohly znovu otevřít. V prodejnách platí omezení počtu zákazníků na plochu, jídelní zóny v obchodních centrech mohou fungovat jen pro výdej občerstvení s sebou. V obchodech platí povinnost nošení roušek, dodržování dvoumetrových rozestupů a u vstupů je žádána dezinfekce rukou.

Kromě obchodů mohly dnes fungování obnovit i služby, hotely pro rekreační účely, v omezeném režimu i restaurace. Otevřela i fitness centra, bazény, wellness a sauny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama