Diskriminace cizinců. Restaurace jim účtovaly vyšší částky, ČOI udělila pokuty

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila provozovatelům dvou restaurací v centru Prahy pravomocné pokuty 60.000 korun za diskriminační jednání. Šlo o Clock caffé na Staroměstském náměstí a Café Restaurant na Střeleckém ostrově. V obou provozovnách byly cizincům účtovány částky vyšší než česky hovořícím spotřebitelům.

Restaurace, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Clock caffé na Staroměstském náměstí inspektoři v roli spotřebitelů učinili dvě objednávky. "U objednávky provedené v anglickém jazyce číšník při placení přiúčtoval k celkové částce 460 Kč tzv. servis ve výši 50 Kč, přestože spotřebitelé předem nebyli s účtovaným servisem seznámeni. V případě objednávky provedené v českém jazyce nebyl spotřebitelům žádný 'servis' účtován," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

"Ve zmíněném případě došlo k selhání zaměstnance. Vzniklá situace nás velice mrzí, jelikož naše společnost se s podobnými praktikami neztotožňuje," sdělil manažer Clock Caffé Radek Sláma. "Nastavili jsme kontrolní mechanismy, aby se podobná událost již neopakovala," doplnil.

Při kontrole v restauraci Café Restaurant na Střeleckém ostrově se situace podle mluvčího prakticky opakovala. Anglicky hovořícímu spotřebiteli byla účtována částka 75 korun za takzvané doporučení, které bylo na účtence uvedeno pod položkou "We recommend tips". Česky hovořícímu spotřebiteli nebylo takzvané doporučení účtováno.

"Rozdílný přístup ke spotřebitelům hovořícím anglickým jazykem byl pracovníky ČOI vyhodnocen jako diskriminační jednání vůči jedné skupině spotřebitelů," sdělil mluvčí. Za porušení zákona o ochraně spotřebitele musí tak společnosti IAMPrague (Clock café) a TROPHONO (Café Restaurant) zaplatit každá pokutu 60.000 korun.

Inspektoři prováděli kontroly na začátku letošního roku, protože se ale přestupky řešily ve správním řízení, bylo podle Fröhlicha nutné se zveřejněním výsledků vyčkat až na pravomocná rozhodnutí.

Mluvčí také uvedl, že podobné kontroly se konaly i v pátek 20. září. Při nich zjistili inspektoři tři případy porušení zákona. "Všechna porušení v dozorové kompetenci ČOI budou řešena ve správním řízení, kde se bude rozhodovat mimo jiné také o výši pokuty a teprve po pravomocném rozhodnutí bude možné sdělit konkrétní provozovny," dodal mluvčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrná návštěvnost OC byla kolem 50 procent

03.12.2020 21:44 Obchodní centra v Česku dnes při celkovém znovuotevření po uvolnění vládních restrikcí zásadní…

Zájem o nákupy v pražských centrech večer zesílil, byly i fronty

03.12.2020 20:33 Zájem o nákupy v pražských obchodních centrech dnes v podvečer a večer zesílil. U některých obchodů…

Vědci vidí konec uhlí v Česku různě, žádají rozvoj nízkoemisních zdrojů

03.12.2020 16:53 Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog…

Novým šéfem Českých drah se stal Ivan Bednárik, nahradil Nebeského

03.12.2020 16:26 Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se stal Ivan Bednárik, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama