Dlouhý: Podnikatelé předloží vládě 30 návrhů na oživení ekonomiky

Podnikatelské svazy předloží vládě zhruba 30 návrhů na oživení hospodářství. Budou žádat například platby daně z přidané hodnoty (DPH) jen ze zaplacených faktur. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Dodal, že skončilo období, kdy firmy potřebovaly okamžitou pomoc státu.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory
doporučujeme

Stimulovat bude dále třeba do konce roku jen některá odvětví, například cestovní ruch, který bude potřebovat přímé dotace a marketingovou podporu Česka jako turistické destinace.

Vláda krizi podle Dlouhého zvládla dobře. Pochopitelný je podle něj i plánovaný schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Jako problémový se ale ukázal stav státní správy, která nedokáže takové situace řešit. Podle Dlouhé je potřeba státní správu "odbyrokratizovat".

Samotná Hospodářská komora připravila podle Dlouhého 20 návrhů na oživení hospodářství. Stát by měl například podpořit firmy s nepřetržitým provozem, tedy ty, které přes krizi dál fungovaly. Program Antivirus to podle něj řeší jen částečně, přesto by se však měl prodloužit do konce roku. Mezi další návrhy patří například odklad pojistného bez penalizace.

Dlouhý také uvedl, že státní pomoc byla hlavně sociálně motivovaná. Antivirus zajišťuje, aby firmy nemusely zaměstnance propouštět. Peníze z programu Pětadvacítka jsou podle něj de facto jen jinou formou podpory v nezaměstnanosti, nesměřovaly na podporu podnikání. Další pomoc je složena z úvěrů.

"Tyto peníze podnikatelé vrátí do státního rozpočtu. A protože jsou úročené, tak i s úroky. Ale aby mohli podnikat, platit daně do státní kasy, potřebují k tomu od vlády dobré podmínky," řekl Dlouhý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská firma Xiao-i zažalovala Apple, chce miliardové odškodné

03.08.2020 13:35 Čínská společnost Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology, známá i pod kratším názvem Xiao…

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

Nezaměstnanost v ČR stoupá. Práci si ve 2. čtvrtletí hledalo o čtvrtinu…

03.08.2020 13:01 Ve druhém čtvrtletí letošního roku si aktivně hledalo práci 126.300 lidí, což bylo o 23,3 procenta…

Novým šéfem Škoda Auto se stal Thomas Schäfer. Podle Povšíka je "králíkem…

03.08.2020 12:51 Aktualizováno Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl dnes podle očekávání zvolen Thomas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama