Dopady epidemie pociťují banky. České spořitelně klesl čistý zisk o 38,9 procenta

klesl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 38,9 procenta na 7,9 miliardy korun. Provozní zisk 15,6 miliardy korun byl oproti stejnému období loňského roku nižší o 7,3 procenta. Hospodářské výsledky významně ovlivnila epidemie nemoci covid-19.

Česká spořitelna
doporučujeme

Provozní výnosy spořitelny za období od začátku roku do konce září klesly v meziročním srovnání o 3,3 procenta na téměř 31 miliardy Kč. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, bance klesl meziročně o dvě procenta na 21,8 miliardy Kč. Negativně ho ovlivnilo snižování úrokových sazeb i moratorium na splácení úvěrů, vyhlášené státem kvůli dopadům epidemie.

"Výsledky za 3. čtvrtletí naznačují, že se jak domácnosti, tak firmy začaly vzpamatovávat z prvního šoku způsobeného pandemií a následným uzavřením ekonomiky. Celkový objem klientských úvěrů byl na konci září o 5,4 procenta větší než ve stejném období loňského roku," uvedl předseda představenstva ČS Tomáš Salomon.

Zisk se meziročně snížil zejména kvůli nižším čistým úrokovým výnosům a poklesu příjmů z poplatků a provizí, řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Pozitivně hodnotí náklady banky. Meziročně se dařilo snížit provozní náklady až o čtyři procenta, a to navzdory tlaku na růst mezd. Markantně se proti druhému čtvrtletí snížily náklady rizika. To souvisí s lepším růstem tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Celkově podíl problémových úvěrů zůstává nízký. "S velkou šancí tak můžeme očekávat, že v následujících kvartálech banka rezervy opět rozvolní, což se promítne do nárůstu zisku," dodal.

Spořitelna poskytla za první tři kvartály domácnostem úvěry za 432,3 miliardy korun. Představuje to meziroční růst o 7,7 procenta. Téměř o desetinu vzrostl objem hypoték fyzickým osobám. Spotřebitelské úvěry zaznamenaly růst o 3,8 procenta a úvěry malým podnikům o 4,5 procenta.

Objem úvěrů podnikatelským subjektům stoupl o 1,4 procenta na 271,4 miliardy Kč. Vzhůru ho táhl především nárůst úvěrů veřejnému sektoru.

Vklady domácností za první tři kvartály letošního roku stouply o více než desetinu na 777,4 miliardy Kč. Rovněž vklady firem byly vyšší, a to o 12,7 procenta. Naopak vklady klientů veřejného sektoru klesly.

Celkové provozní náklady ČS vzrostly o 1,3 procenta na 14,5 miliardy korun. Nárůst nákladů na zaměstnance kvůli zvyšujícím se mzdám banka kompenzovala mírným poklesem ostatních správních nákladů.

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu, klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 48 procent na 637,1 milionu eur (zhruba 17,4 miliardy Kč). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Erste se podobně jako další finanční instituce potýká s negativními hospodářskými dopady koronavirové krize.

"S ohledem na bezprecedentní krizové prostředí zůstává ziskovost Erste Group uspokojivá. Čistý zisk za prvních devět měsíců roku 2020 dosáhl 637 milionů eur, přičemž třetí čtvrtletí je velmi silné," uvedl finanční ředitel podniku Stefan Dörfler. "Ekonomický výhled do roku 2021 závisí na postupu pandemie," dodal.

Čistý zisk Erste Group ve třetím čtvrtletí klesl na 343,3 milionu eur ze 491,1 milionu před rokem. Výrazně se však zvýšil proti druhému kvartálu, kdy činil 58,5 milionu eur.

"Zisk za třetí kvartál překonal analytické odhady. Očekávání předčily i celkové výnosy," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Za povzbudivou považuje nižší tvorbu rezerv ve srovnání s druhým kvartálem. Podíl problematických úvěrů zůstává na velmi nízkých úrovních, v následujících kvartálech tak Erste může rezervy opět rozpustit. Finančnímu domu se daří držet na uzdě náklady, dodal Pfeiler.

Akcie Erste na pražské burze krátce po zahájení dnešního obchodování posilovaly o více než jedno procento na 482,30 Kč.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Z restauratérů se během lockdownu stali mistři improvizace, vzrostl zájem…

29.11.2020 20:01 Ztrátu přes milion má kvůli proticovidovým opatřením brněnský restauratér Raed Kahwaji. Řekl to…

Restaurace mohou od čtvrtka fungovat na 50 procent kapacity, u jednoho…

29.11.2020 17:27 Aktualizováno Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. V provozu budou moci být od 06:00 do 22…

Nejvýše položená restaurace v ČR opět otevře 3. listopadu, dosavadní…

29.11.2020 17:17 Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama