Dopady omezení výroby automobilek by mohl podle Středuly zmírnit Antivirus

Ke zmírnění dopadů kvůli omezování výroby v automobilovém průmyslu by se dal rychle využít dočasný program Antivirus. Nastavení podoby a podmínek této podpory by měla projednat tripartita co nejdřív bez ohledu na volby a jejich výsledek. ČTK to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Josef Středula

Na twitteru politiky kritizoval za to, že se podle něj ohlášenému možnému přerušení výroby ve Škodě Auto nevěnují.

Firma Škoda Auto ve čtvrtek oznámila, že kvůli nedostatku čipů od 18. října do konce roku výrazně omezí, nebo dokonce zastaví výrobu. S omezením vyrábí kolínská Toyota, nošovická automobilka Hyundai provoz zachovává. Odstávky kvůli výpadkům už mají někteří dodavatelé, část pracovníků musejí nechávat doma. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) sdělila, že bude požadovat svolání tripartity a ministerstvo práce je připraveno firmy podpořit podobně jako za epidemie. Premiér Andrej Babiš (ANO) už uvedl, že tripartitní zasedání svolá. Středula očekává, že by termín mohl být znám koncem příštího týdne.

"Je to akutní problém. Čím dříve se začne řešit, tím víc času bude na nastavení opatření," podotkl Středula. Podle něj by se řešení mělo hledat v tripartitě rychle bez ohledu na volby a povolební výsledky.

Česko má od července nový zákonný kurzarbeit. Využívat se má mimo jiné při ohrožení některých odvětví. Předák ČMKOS ale míní, že by rychlejším řešením bylo spuštění podpory z dočasného programu Antivirus, z něhož za epidemie uzavřené provozy a firmy s výpadkem poptávky, materiálu či personálu čerpaly příspěvky na mzdy. Z Antiviru je možné podporu podle evropských pravidel poskytovat do konce letošního roku.

"Otázkou je nastavení kritérií, aby mohly firmy o podporu žádat. V jiné situaci jsou velké podniky s matkami v zahraničí, jinak jsou na tom čeští subdodavatelé," uvedl Středula. Dodal, že u Antiviru je také jasný postup a technické zajištění při podávání a vyřizování žádostí. "Nehledejme složitá řešení," dodal odborář.

Z Antiviru se dosud proplácely výdělky lidem ze zavřených provozů a část náhrady mzdy zaměstnancům v karanténě či z podniků s omezenou výrobou kvůli epidemii. Vzniknout by tak mohly nové příspěvky pro automobilky a jejich dodavatele, popsal Středula.

Nový kurzarbeit může vláda podle zákona spustit po projednání v tripartitě. Přesné podmínky musí pak stanovit v nařízení. Předpis by mimo jiné určoval, kdo, kde a po jakou dobu by měl mít na státní příspěvky na mzdy nárok a při jakém rozsahu zkrácené práce.

Středula dnes na twitteru napsal, že škodovka je "největší fabrika v zemi" a obstarává pět procent HDP a desetinu exportu, politici se ale problému zastavení výroby nevěnují. Maláčová ve čtvrtek uvedla, že její úřad je s mladoboleslavskou automobilkou v kontaktu. Babiš řekl, že s vedením firmy mluvil.

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Související:

Právě se děje

reklama