Drtivá většina firem v Česku nemá v IT ani jednu ženu, odhalil průzkum

Informační technologie jsou dlouhodobě doménou mužů, u 81 procent malých a středních podniků nepracuje mezi IT zaměstnanci ani jedna žena. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je tak ČR na předposledním místě v tomto ukazateli, poslední je Maďarsko.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Výzkum Firma 4.0 odhalil problém zaměstnanosti českých žen v IT," komentoval výsledky předseda představenstva asociace Karel Dobeš.

Průzkum dále zjišťoval znalost pojmu digitální firma. Na 80 procent podnikatelských subjektů má o tomto pojmu alespoň nějakou představu, nejčastěji si vybaví něco spojené s výpočetní technikou a digitalizací dokumentů. Tři čtvrtiny firem využívají ke své činnosti alespoň jednu moderní technologii, nejčastěji internet věcí, online marketing či cloud. Na 83 procent firem investuje do modernizace firmy, nicméně do digitalizace firmy investuje pouze 41 procent.

"Z průzkumu vyplývá jedna pozitivní věc. České firmy se o digitalizaci zajímají, o čemž svědčí i fakt, že téměř třetina investuje do vzdělávání svých zaměstnanců v digitálních dovednostech. Je také zřejmé, že čím dál více firem ztratilo ostych a věří v cloudové služby a jejich bezpečnost, proto se nebojí utratit i vyšší částky výměnou za bezpečné externí úložiště dat," uvedl místopředseda představenstva asociace Evžen Reitschläger.

Nejčastějším stavem dokumentace obchodního modelu a procesů bývá ve firmách kombinace papírové a digitální podoby. Pouze jedno procento firem uvedlo, že dokumentace obchodního modelu v jejich firmě neexistuje.

Nejčastěji ve firmách komunikují jednotlivá oddělení mezi sebou elektronicky, nicméně bez jednotného systému. Téměř polovina českých podniků neřeší integrální komunikaci ve firmě pomocí digitálních nástrojů. Až polovina stále komunikuje přes e-mailové schránky.

Na 80 procent firem a živnostníků se domnívá, že je již připravena na digitální komunikaci se státní správou. Na druhou stranu přibližně polovina z nich míní, že státní správa není připravena na digitální komunikaci s firmami.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Citic Europe Holdings má nového šéfa, Slavii nadále řídí Tvrdík

14.12.2019 16:40 Aktualizováno Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou…

Co přinese Ježíšek? Toto jsou hity letošních Vánoc

14.12.2019 12:02 O letošních Vánocích najdou Češi pod stromečkem v porovnání s loňskem častěji výrobky pro chytrou…

Zisk bank v Česku vzrostl o miliardy. Jak dopadly zátěžové testy ČNB?

13.12.2019 16:01 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74…

Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard, porostou platy a důchody

13.12.2019 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama