Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i samy firmy

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém nárůstu v březnu opět klesla, snížila se o 2,7 na 87 bodů. Zpřísněná opatření proti šíření nemoci covid-19 zvýšila pesimismus podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému březnu, kdy byly v ČR potvrzeny první případy nákazy a vláda vyhlásila první opatření proti jejímu šíření, jsou všechny indikátory na podstatně nižší úrovni.

Podle analytiků zhoršení není vzhledem k pandemické situaci překvapivé a projeví se i negativně ve výkonu ekonomiky za prvním čtvrtletí.

"Část obchodu a určité segmenty služeb jsou z důvodu epidemie stále uzavřené a eventualita krátkodobého lockdownu se snáší i nad dosud téměř nedotčeným průmyslem. Výrazná míra nejistoty v podnikatelské sféře se tak v posledních měsících odráží ve značně kolísající důvěře v ekonomiku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Výsledky průzkumu nejsou podle analytika ČSOB Petra Dufka až tak překvapivé. Podle něj zapadají do kontextu pandemické situace a pokračujícího lockdownu. "V každém případě průzkumy nálad napovídají, že růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí bude v lepším případě nulový," uvedl.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče není zhoršení důvěry kvůli dopadům pandemie překvapivé. "Je zřejmé, že omezení související s pandemií měla tíživý dopad na ekonomickou aktivitu v letošním prvním čtvrtletí a tento nepříznivý dopad se přenese i přinejmenším do několika prvních týdnů čtvrtletí druhého," uvedl.

Důvěra mezi podnikateli se v březnu snížila o 2,9 bodu na 87,7 bodu, přičemž klesla ve všech odvětvích s výjimkou stavebnictví.

U průmyslových firem se index důvěry snížil o 1,7 bodu na 95,4 bodu. Mezi obchodníky klesl o půl bodu na 86,9 bodu a mezi podnikateli ve službách o 5,1 bodu na 76,8 bodu. Naopak důvěra podnikatelů ve stavebnictví vzrostla o 1,8 bodu na 116,4 bodu. Podle ČSÚ ubylo proti únoru stavebních firem, které hodnotí svou současnou poptávku po jejich pracích jako nedostatečnou a které očekávají v příštích třech měsících zvýšení počtu zaměstnanců. Nicméně meziročně je důvěra ve stavebnictví stále nižší, doplnili statistici.

Mezi spotřebiteli důvěra v ekonomiku klesla potřetí v řadě, březnu byla meziměsíčně nižší o jeden bod, a dosáhla tak hodnoty 84 bodů. "Lidé se čím dál více obávají dopadů, které bude mít pandemie koronaviru na českou ekonomiku, s čímž korespondují i jejich kontinuálně rostoucí obavy ze ztráty zaměstnání," uvedla Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku loňského roku držel kolem 100 bodů. Od ledna 2020 začal mírně klesat. Loni v březnu se v Česku objevily první případy koronaviru následované protiepidemickými vládními opatřeními, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů a omezení cestování. O měsíc později se pak důvěra v ekonomiku propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009. Pod hodnotou 80 bodů zůstala důvěra do loňského června.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy