Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent.

Ilustrační fotografie

Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.

"V jistých ohledech je situace podobná jako na jaře, zejména rozsah nařízených omezení, nicméně v jiných ohledech je situace odlišná, hlavním rozdílem je lepší ekonomická situace v zahraničí. Země, které jsou našimi hlavními obchodními partnery, prozatím nemusely sáhnout k tak silným omezením jako na jaře, což by mělo vést k příznivějšímu ekonomickému vývoji než tehdy," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Další odlišností je podle něj také fakt, že do druhé karantény vstupuje řada firem i domácností s podstatně nižšími rezervami.

"Stojíme na hranici propasti dvouciferného propadu ekonomiky. Na rozdíl od jarní vlny mnohým subjektům už došly rezervy a hrozí jim zánik bez vlastní viny," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní nová opatření vlády povedou k růstu denní ztráty v ekonomice z jedné na dvě miliardy korun. "Do konce roku může přijít o práci 70.000 až 80.000 osob. Mnoho pracovních míst zůstane ale jen díky dotacím z programů Antivirus," dodala.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška současná opatření omezují kapacitu české ekonomiky zhruba o čtvrtinu. "Omezení jsou mírně nižší než v jejich nejtvrdší podobě na jaře, kdy kromě současných restrikcí zpomaloval ekonomiku váznoucí pohyb zboží přes hranice. Česká ekonomika teď přichází denně skoro o čtyři miliardy v nevytvořené přidané hodnotě," uvedl.

Sobíšek dále uvedl, že skutečný dopad do HDP bude záležet na době platnosti omezení a na vývoji pandemie v zahraničí. "Skoro polovinu celkového výkonu české ekonomiky totiž zajišťuje zahraniční poptávka a jde tedy o to, jak se ta bude vyvíjet. Recese s dvojitým dnem je nicméně v Česku již jistotou," dodal.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by situace proti jaru mohla být méně negativní mimo jiné i díky tomu, že se prozatím udržuje výroba v hlavních průmyslových podnicích, zejména automobilkách, které se na jaře rozhodly dobrovolně výrobu uzavřít.

Navíc by podle Seidlera nemusel být překročen letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. "Do příchodu druhé vlny pandemie čísla směřovala k deficitu nižšímu, a to kolem 380 miliard korun za celý letošní rok. Ve schváleném deficitu tak stále existuje dostatečný prostor pro dodatečné podpůrné programy," uvedl.

MF v zářijové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o 6,6 procenta. ČNB v srpnové prognóze letos čeká pokles ekonomiky o 8,2 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok přitom minulý týden uvedl, že kvůli novým opatřením bude propad ekonomiky zřejmě větší.

Tripartita chce automobilkám v čipové krizi dát peníze určené na covidový…

18.10.2021 14:03 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

18.10.2021 10:33 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

ČEZ oznámil dramatické zvýšení cen plynu, lidé si připlatí i za elektřinu

18.10.2021 08:09 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Související:

Právě se děje

reklama