Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Proti jeho prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta. Na vývoji HDP se kladně podepsala domácí poptávka.

Ilustrační foto

"Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly proti loňskému třetímu čtvrtletí o 5,9 procenta a mezičtvrtletně o 3,7 procenta, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly meziročně vyšší o 6,4 procenta a o 4,3 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí. Podle statistiků stouply zejména výdaje za služby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o pět procent a mezičtvrtleně o 2,6 procenta. V meziročním srovnání podle ČSÚ opět výrazně narostly výdaje na kolektivní spotřebu.

Hrubá přidaná hodnota mezičtvrtletně vzrostla o 1,4 procenta, a to hlavně v obchodu, dopravě, ubytování, pohostinství, veřejné správě, vzdělávání a zdravotní a sociální péči. Dařilo se i stavebnictví a většině odvětví služeb. Na rozdíl od průmyslu, kde hrubá přidaná hodnota proti předchozímu kvartálu klesla. Meziročně hrubá přidaná hodnota stoupla o 2,9 procenta. Její růst nejvíce podpořil stejně jako v mezičtvrtletním srovnání vývoj v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, veřejné správě, vzdělávání a zdravotní a sociální péči.

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním srovnání klesla o 3,1 procenta, meziročně byla vyšší o 0,7 procenta.

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se ve sledovaném období podle ČSÚ meziročně propadlo o rekordních 102,1 miliardy korun na 15,8 miliardy Kč. Vývoz zboží klesl proti druhému čtvrtletí o 5,9 procenta a proti loňskému třetímu čtvrtletí o 2,3 procenta. V meziročním srovnání se vývoz snížil hlavně kvůli nižšímu vývozu aut. Mezičtvrtletně nižší byl také dovoz zboží, a to o 3,3 procenta, zatímco meziročně stoupl o 8,3 procenta. K meziročnímu růstu dovozu přispěl vyšší dovoz základních kovů a elektrických zařízení, naopak klesl dovoz aut a subdodávek pro automobilový průmysl.

Analytici: Dnešní data o HDP jsou pozitivní, v dalším čtvrtletí ale budou horší

Dnešní zpřesněná data o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí považují ČTK oslovení ekonomové za pozitivní. Zároveň ale upozorňují, že kvůli přetrvávajícím problémům v průmyslu a nástupu nové vlny pandemie bude vývoj ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí znatelně horší a celoroční růst ekonomiky se bude pohybovat jen kolem dvou procent. Dosažení předpandemické úrovně se tak podle analytiků dále posouvá.

"S ohledem na problémy v průmyslu to lze považovat za velmi dobrý výsledek. Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše ve znamení slabšího výkonu ekonomiky. Problémy s dodávkami vstupů totiž stále trvají a podle některých ukazatelů se dokonce ještě v průběhu čtvrtého čtvrtletí prohloubily. Negativně v tomto ohledu působí i nástup další vlny koronaviru," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Za celý letošní rok očekává růst HDP o 1,9 procenta.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se tak návrat ekonomiky na předpandemické úrovně odkládá pravděpodobně nejdříve do druhé poloviny příštího roku. "Je totiž stále pravděpodobnější, že domácí ekonomika v závěru letošního roku mezičtvrtletně poklesne a v souhrnu za celý rok vzroste jen lehce přes dvě procenta," uvedl. Dodal, že na výrobní sektor budou totiž i přes zlepšení negativně doléhat problémy ve výrobních řetězcích a spotřeba domácností bude pod negativním vlivem vysoké inflace a prudkého růstu cen energií.

"Celkově jsou výsledky české ekonomiky za třetí čtvrtletí lehce pozitivní. Ve čtvrtém čtvrtletí už asi s takovými výsledky počítat nemůžeme. V listopadu se sice rozjel automobilový průmysl, avšak ztrátu z předchozích měsíců bude dohánět jen obtížně. Země navíc prochází další pandemickou vlnou a kladná nula se v tuto chvíli zdá jako docela slušný očekávaný výsledek," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška letošní poslední čtvrtletí přinese z hlediska HDP špatné zprávy. "Několikatýdenní odstávka výroby aut spolu s další vlnou pandemie namíchá růstu české ekonomiky smrtící koktejl. V mezičtvrtletním srovnání počítáme s poklesem HDP o více než dva procentní body, což ponechá celoroční růst na úrovni 2,2 procenta. Z výpadku HDP za rok 2020 tedy letos neodstraní ekonomika ani půlku," uvedl.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Česko daruje Ukrajině tisíce dělostřeleckých granátů

26.01.2022 21:35 Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Hotely i restaurace loni čelily výrazným ztrátám, podle asociace schází…

26.01.2022 13:39 Obsazenost ubytovacích zařízení v Praze loni podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) dosáhla 26…

V roce 2021 začalo v Česku podnikat nejvíce lidí za devět let

25.01.2022 10:59 V roce 2021 začalo v ČR podnikat nejvíce lidí za devět let. Šlo o 64.599 nových živnostníků, o 3563…

Důvěra v českou ekonomiku po půl roce v lednu stoupla

24.01.2022 11:35 Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupla o dva…

Proč si letos tolik připlatíme za rohlík, máslo a další potraviny? Vydejme…

22.01.2022 13:48 Zemědělce napříč Evropou, i v Česku, teď trápí extrémně vysoké ceny hnojiv. Ty se v důsledku…

Škoda Auto chce letos prodat 73 tisíc aut, více než v loňském roce

21.01.2022 12:23 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce v letošním roce obhájit loňské výsledky na českém trhu…

Průměrná sazba hypoték stoupla nejvíce od roku 2003

19.01.2022 16:07 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,99 procenta z listopadových 2,70 procenta.…

Internetové nákupy podle 37 procent lidí komplikuje proces platby

19.01.2022 12:33 Nákupy na internetu podle 37 procent lidí komplikuje proces platby, ukázal průzkum společnosti…

Ceny průmyslových výrobců loni meziročně stouply o 7,1 procenta

17.01.2022 09:41 Ceny průmyslových výrobců v loňském roce stouply o 7,1 procenta, což byl nejvyšší meziroční nárůst…

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení směn kvůli…

13.01.2022 10:40 V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které…

Banky loni poskytly nové hypotéky v rekordní sumě

13.01.2022 09:37 Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což…

Související:

Právě se děje

reklama