Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Proti jeho prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta. Na vývoji HDP se kladně podepsala domácí poptávka.

"Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly proti loňskému třetímu čtvrtletí o 5,9 procenta a mezičtvrtletně o 3,7 procenta, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly meziročně vyšší o 6,4 procenta a o 4,3 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí. Podle statistiků stouply zejména výdaje za služby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o pět procent a mezičtvrtleně o 2,6 procenta. V meziročním srovnání podle ČSÚ opět výrazně narostly výdaje na kolektivní spotřebu.

Hrubá přidaná hodnota mezičtvrtletně vzrostla o 1,4 procenta, a to hlavně v obchodu, dopravě, ubytování, pohostinství, veřejné správě, vzdělávání a zdravotní a sociální péči. Dařilo se i stavebnictví a většině odvětví služeb. Na rozdíl od průmyslu, kde hrubá přidaná hodnota proti předchozímu kvartálu klesla. Meziročně hrubá přidaná hodnota stoupla o 2,9 procenta. Její růst nejvíce podpořil stejně jako v mezičtvrtletním srovnání vývoj v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, veřejné správě, vzdělávání a zdravotní a sociální péči.

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním srovnání klesla o 3,1 procenta, meziročně byla vyšší o 0,7 procenta.

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se ve sledovaném období podle ČSÚ meziročně propadlo o rekordních 102,1 miliardy korun na 15,8 miliardy Kč. Vývoz zboží klesl proti druhému čtvrtletí o 5,9 procenta a proti loňskému třetímu čtvrtletí o 2,3 procenta. V meziročním srovnání se vývoz snížil hlavně kvůli nižšímu vývozu aut. Mezičtvrtletně nižší byl také dovoz zboží, a to o 3,3 procenta, zatímco meziročně stoupl o 8,3 procenta. K meziročnímu růstu dovozu přispěl vyšší dovoz základních kovů a elektrických zařízení, naopak klesl dovoz aut a subdodávek pro automobilový průmysl.

Analytici: Dnešní data o HDP jsou pozitivní, v dalším čtvrtletí ale budou horší

Dnešní zpřesněná data o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí považují ČTK oslovení ekonomové za pozitivní. Zároveň ale upozorňují, že kvůli přetrvávajícím problémům v průmyslu a nástupu nové vlny pandemie bude vývoj ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí znatelně horší a celoroční růst ekonomiky se bude pohybovat jen kolem dvou procent. Dosažení předpandemické úrovně se tak podle analytiků dále posouvá.

"S ohledem na problémy v průmyslu to lze považovat za velmi dobrý výsledek. Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše ve znamení slabšího výkonu ekonomiky. Problémy s dodávkami vstupů totiž stále trvají a podle některých ukazatelů se dokonce ještě v průběhu čtvrtého čtvrtletí prohloubily. Negativně v tomto ohledu působí i nástup další vlny koronaviru," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Za celý letošní rok očekává růst HDP o 1,9 procenta.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se tak návrat ekonomiky na předpandemické úrovně odkládá pravděpodobně nejdříve do druhé poloviny příštího roku. "Je totiž stále pravděpodobnější, že domácí ekonomika v závěru letošního roku mezičtvrtletně poklesne a v souhrnu za celý rok vzroste jen lehce přes dvě procenta," uvedl. Dodal, že na výrobní sektor budou totiž i přes zlepšení negativně doléhat problémy ve výrobních řetězcích a spotřeba domácností bude pod negativním vlivem vysoké inflace a prudkého růstu cen energií.

"Celkově jsou výsledky české ekonomiky za třetí čtvrtletí lehce pozitivní. Ve čtvrtém čtvrtletí už asi s takovými výsledky počítat nemůžeme. V listopadu se sice rozjel automobilový průmysl, avšak ztrátu z předchozích měsíců bude dohánět jen obtížně. Země navíc prochází další pandemickou vlnou a kladná nula se v tuto chvíli zdá jako docela slušný očekávaný výsledek," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška letošní poslední čtvrtletí přinese z hlediska HDP špatné zprávy. "Několikatýdenní odstávka výroby aut spolu s další vlnou pandemie namíchá růstu české ekonomiky smrtící koktejl. V mezičtvrtletním srovnání počítáme s poklesem HDP o více než dva procentní body, což ponechá celoroční růst na úrovni 2,2 procenta. Z výpadku HDP za rok 2020 tedy letos neodstraní ekonomika ani půlku," uvedl.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy