Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí v včasnějším opětovném nastartování celé země včetně hospodářství, které je výrazně utlumeno a sčítá velké ztráty. Shodla se na tom většina vybraných ekonomů a akademiků.
"Vláda podle všeho udělala dobře, když preventivně zakázala shromažďování lidí. Nemáme zatím věrohodná data, abychom mohli rozhodnout jinak. Avšak situace trvá už nějakou dobu - a zatím nevidím cestu ven. Kabinet musí začít masivně investovat do testování, jinak se nepohneme. Situace začíná být neúnosná," řekl ČTK ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Vláda by podle něj měla spíše podpořit jednotlivce a podniky než odpouštět platby mezi soukromníky. "Protože to může mít nežádoucí efekty - například majitelé bytů raději nebudou pronajímat, než aby měli nájemníka - neplatiče. I proto je ale důležité začít testovat. Co zaplatí vláda za testy, je v porovnání s hospodářskými ztrátami z nečinnosti velmi malá částka," dodal Pánek.
Štěpán Jurajda z CERGE-EI uvedl, že vláda dobře pochopila, jak důležité je vyslat do ekonomiky jasný signál, že fiskální (rozpočtová) politika pomůže domácnostem, OSVČ i zaměstnavatelům překlenout nesnadné období, kdy stát byl nucen zmrazit některá odvětví. Také Jurajda označil za nejdůležitější ze všech potenciálních investic státu výdaje do testovacích laboratoří a strategie testování.
"Investice do kvalitních dat o vývoji epidemie, tj. do několikanásobného navýšení kapacity testů a jejich optimální alokace, nám umožní epidemii porazit dříve díky efektivnější chytré karanténě. Rozsáhlé testování také umožní dosáhnout stanovených zdravotních cílů s menšími ekonomickými dopady," sdělil Jurajda.
V Česku je k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem, zdravotníci už celkem provedli přes 85.000 testů. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že plošné testování celé populace není potřeba, stát chystá otestovat zhruba 17.000 lidí na jižní Moravě, v Praze a dalších vybraných regionech, což pomůže získat přesnější data o promořenosti v zemi.
Podle Marka Loužka z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze jsou opatření české vlády k boji s koronavirem čirou improvizací. "Osudové dilema politiků spočívá mezi ohrožením veřejného zdraví a ohrožením ekonomiky. Bojovníci s epidemií chtějí hospodářství uvrhnout do stavu klinické smrti, dostat se z toho nejhoršího a pak pacienta resuscitovat. Cena za to je však fatální," uvedl. Koronavirová krize by podle něj neměla být zneužívána pro posílení moci státu. "Zdaleka ne všechna odvětví jsou strategická a stát nemusí zachraňovat za každou cenu," podotkl Loužek.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog VŠ CEVRO Institut Dominik Stroukal naopak míní, že vláda by neměla hledat více či méně zasažená odvětví, ale poskytovat pomoc plošně. "Spravedlivé to stejně nebude a sníží se nejistota. Snížení nejistoty je to hlavní, co by měla vláda mít na mysli. Měla by zejména jasně určit kritéria, při kterých nouzový stav a současná krizová opatření opustíme. Patrně ještě větší roli než vláda ale nakonec bude hrát Česká národní banka, která po vzoru západních centrálních bank začne masivně skupovat aktiva," dodal.
Související

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
Vláda ČR , Ekonomika , Dominik Stroukal (Ludwig von Mises Institut) , VŠE Praha , Liberální institut , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek