Ekonomové vítají rozšířené možnosti obchodování u ČNB

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro investory, zabrání neúměrnému růstu nákladů na obsluhu státního dluhu nebo i případné destabilizaci trhu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka
doporučujeme

Samotné časové omezení pravomocí je podle nich přijatelným kompromisem a pojistkou před možným propojením centrální banky, která by měla být nezávislá, a vlády.

Sněmovna dnes schválila, že Česká národní banka bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích a nakupovat více například státní dluhopisy. Proti původnímu vládnímu plánu poslanci omezili rozšíření časově, a to do konce příštího roku. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

"Jen samotná možnost ČNB nakupovat cenné papíry bude působit na trhu preventivně, a umožní tak ministerstvu financí se financovat na finančním trhu snáze a patrně za výhodnějších podmínek," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Omezení platnosti není nyní podle něj omezující. "V současné mimořádné situaci, kdy trhy citelně panikařily a řada centrálních bank musela situaci klidnit masivními dodávkami likvidity, je dobře, že ke schválení zákona o ČNB došlo," dodal.

O české státní dluhopisy sice byl podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila i bez schválení zákona mimořádný zájem, nicméně nyní se podle něj stanou zřejmě ještě atraktivnějšími. "Předejdeme tak scénáři, kdy by vlivem dočasného přecenění vnímaného rizika na trhu neúměrně vzrostly náklady na obsluhu státního dluhu v situaci, kdy lze očekávat mimořádný deficit. Zároveň se dále zmenšuje již tak neveliká pravděpodobnost, že by se některé menší finanční instituce mohly dostávat do problémů s likviditou," uvedl.

Ministerstvo financí dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy. Těmi chce ministerstvo mimo jiné zajistit financování zvýšeného schodku státního rozpočtu. Ten sněmovna zvýšila 24. března ze 40 na 200 miliard korun. Důvodem jsou dopady epidemie koronaviru na ekonomiku, a tím i na příjmy a výdaje státního rozpočtu.

Dočasnost zákona je podle Hradila dobrou pojistkou před nejčastěji kritizovanými aspekty takového opatření, tedy případného propojení centrální banky a vlády, které by na sobě měly být co nejvíce nezávislé. "Zda a do jaké míry navržená podoba může tuto nezávislost narušit, tak bude mít odborná veřejnost dostatečný prostor prodiskutovat v příštím roce a teprve poté platnost tohoto opatření prodloužit, či nikoliv," uvedl.

"Toto rozšíření pravomocí má především význam z pohledu finanční stability, když v případě potřeby umožňuje přímou distribuci peněz k téměř všem subjektům finančního trhu," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady koronaviru: Více nových problémů má 1,25 milionu Čechů

28.05.2020 14:00 Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu…

Češi neupadli do deprese. Po uvolnění restrikcí opět utrácejí, odhalila…

28.05.2020 13:54 Češi po uvolnění karanténních opatření začínají poměrně rychle otevírat peněženky. Z obnovené…

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze na obnovu EU

28.05.2020 13:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz…

Odboráři Liberty Ostrava budou problémy řešit přímo s majitelem, přivítali…

28.05.2020 13:06 Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava se dnes s majitelem firmy Sanjeevem Guptou domluvili, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy